Niezależnie od tego, czy mieszkasz w domu, w mieszkaniu czy w dworku – energię elektryczną trzeba płacić. A wiadomo, że rachunki mogą być dość wysokie. Czy jednak na płacenie dużych rachunków musimy się godzić? Cóż, nie do końca. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na to, jak obniżyć opłaty za energię elektryczną.
Jednym z takich sposobów jest wyłączanie urządzeń na noc. W ciągu dnia również należy uważać, aby nie pozostawiać ich w trybie czuwania ponieważ i tak pobierają energię ze sieci. Zalecane jest także regulowanie temperatury lodówki, a konkretnie zmniejszenie jej o pół stopnia. W ten sposób będziemy mogli notować niższe rachunki za prąd.
Co zużywa dużo prądu?
Lodówka, piekarnik i zmywarka. Choć trudno wyobrazić sobie życie bez lodówki, to roczne jej zużycie prądu oszacowano na aż 270 kWh. Z kolei piekarnik elektryczny rocznie ma 496,4 kWh. Zmywarka jest nieco bardziej efektywna pod tym względem – szacuje się, że potrzebuje ona 237 kWh prądu na cały rok.
W jaki sposób można oszczędzać wodę i prąd?
Zostawianie urządzeń elektrycznych w stanie czuwania na całą noc lub gdy jesteśmy poza domem to bardzo prosty sposób, aby zmarnować cenny prąd. Dlatego też warto regularnie wyjmować z gniazdek kable od tych urządzeń, które akurat nie są używane. Podobnie jak otwieranie lodówki na długi czas – ciepłe potrawy mogą doprowadzić do wzrostu temperatury wewnątrz i pracy lodówki na pełnych obrotach.
Dlaczego mam wysokie rachunki za prąd?
Jeżeli zauważyłeś niedawno, że Twoje rachunki za prąd są wyższe niż do tej pory, możesz się zastanawiać co jest tego przyczyną. Najpierw sprawdź swój licznik, czy aby na pewno działa poprawnie. Jeśli tak, to kolejna przyczyna mogłaby być błędem w rozliczeniu ze strony Twojego dostawcy energii. Warto więc oddzwonić i upewnić się, czy faktycznie taki błąd popełniono. Możesz także sprawdzić, czy w Twoim domu nie ma jakichś awarii, które mogłyby podwyższać zużycie energii. Pamiętaj jednak, że jeśli okaże się, że Twoje rachunki są poprawne, a Ty nadal uważasz, że zużywasz energyii więcej niż do tej pory, to być moze po prostu tak jest i musisz się liczyć ze wzrostem rachunków.
Co należy zrobić aby zmniejszyć rachunki?
Najpierw, gdy nikogo nie ma w pomieszczeniu gasimy światło. Jest to oczywiste, ale warto pamiętać, że do tego samego celu służy wyłącznik światła w piwnicy czy na strychu. Warto także zainwestować w żarówki LED, które dają dużo więcej światła niż tradycyjne i przy tym są bardziej energooszczędne. Takie działania pozwalają obniżyć rachunki za prąd nawet o kilkadziesiąt procent. Kolejny element to ograniczenie korzystania z wody – warto pryskać ją tylko podczas mycia twarzy lub brania prysznica, a nie trzeba cały czas moczyć ręcznika kiedy się myje. Pamiętajmy także o regularnym sprawdzaniu szczelności instalacji – czasem gromadzi się tam duża ilość wody, która nic nam nie daje, a jedynie podnosi rachunki.
Ile kosztuje 1 godzina pieczenia w piekarniku elektrycznym?
Kosztuje to 60-70 groszy, w zależności od stawek i taryf.
Czy wyłączona lampa pobiera prąd?
Czy można przez to stracić pieniądze? Okazuje się, że tak. Każde urządzenie elektroniczne pobiera prąd, nawet jeśli jest wyłączone. Dlatego też warto je wyjmować z gniazdek, gdy ich nie używamy. W ten sposób możemy znacznie ograniczyć rachunki za prąd i oszczędzać pieniądze.
Ile prądu pobiera telewizor na godzinę?
To zależy od wielu czynników, takich jak: rodzaj i model telewizora, głośność dźwięku, ustawienia kontrastu i jasności ekranu, czy telewizor oglądamy w trybie czuwania.
Przeciętny telewizor LED o przekątnej 40 cali pobiera w trybie czuwania ok. 1 wat energii elektrycznej na godzinę. Jeśli korzystamy z tego telewizora 4 godziny dziennie, to całkowity koszt energii elektrycznej w ciągu roku wynosi ok. 40 złotych. Dla porównania: telewizor CRT starszego typu o przekątnej 21 cali pobiera przy tych samych ustawieniach aż 2,5 raza więcej energii – czyli 1 wat na godzinę. W ciągu roku kosztuje nas więc ok. 100 złotych.