, ale poważny

Temat artykułu: Kiedy siać Nemezje?

Nemezje (Nemesia strumosa) to bylina o pięknych, różowych kwiatach. Uprawiana jest przede wszystkim ze względu na dekoracyjność. Zastanawiasz się pewnie, kiedy wysiać tę roślinę, aby cieszyć się jej pięknem przez cały sezon. W tym artykule postaram się odpowiedzieć na to pytanie.


Najlepiej wysiać je w kwietniu, zarówno do inspektów, jak i bezpośrednio do gruntu. Dają one najlepsze rezultaty, gdy są pikowane co 15-20 cm. Dzięki temu rośliny mają optymalną rozstawę i szybciej się rozrastają.

Jak wygląda kwiat nemezja?

Są to kwiaty o średnicy około 2 cm, które zazwyczaj są wielobarwne. Ich urok tkwi właśnie w tych połączeniach kolorów, które mogą przyciągać wzrok każdego. Co ciekawe nemezja powabna nie zajmuje dużo miejsca w ogrodzie dzięki czemu możemy ją uprawiać także w pojemnikach.

Czy nemezja pachnie?

Według przesłanki, nemezja pachnie przyjemnie. Jest to kwiat, który lubi słońce i preferuje zaciszne stanowiska, ale toleruje też półcień. Kwiaty gęsto obsadzają górną część łodyg, a roślina może osiągnąć wysokość ok. 25 cm.

Jak wyglądają nasiona nemezji?

Jawnostka wykształca charakterystyczne, drobne i lekkie nasiona. Są one podłużne i silnie spłaszczone, a ponadto otoczone delikatną, przezroczystą błonką. Materiał siewny jest upakowany w jasnobrązowe, pękate torebki, przypominające miniaturowe lampiony.

Jak pikować Nemezje?

Nasiona nemezji wysiewamy wiosną (kwiecień-maj) do skrzynek, po wykiełkowaniu siewki uszczykujemy (lepiej się rozkrzewiają), a następnie pikujemy kępkami do małych doniczek.
Pikowanie polega na tym, że przesadzamy roślinki z większej doniczki do mniejszej. Zalecane jest pikowanie co 2-3 tygodnie aż do momentu wysadzenia na miejsce stałe. Dzięki temu korzenie typowo drzewiaste rosną głównie w dół natomiast boczne korzenie rosną i się rozkrzewiają.
W przypadku nemezji warto pamiętać o tym, żeby 15.05. już były posadzone na miejscu stałym.

Zobacz także:  Ile kosztują fundamenty pod dom 120m2?

Jak wygląda Nemezja powabna?

Rośnie ona do wysokości 30-40 cm, a jej łodygi są kanciaste i rozgałęzione. Posiada też drobne, ząbkowate liście. Z kolei kwiaty tej rośliny mają długość około 5 cm i są różowe lub czerwone.

Jak dbac o lwie paszcze?

Lwie paszcze zaliczane są do roślin, które upodobali sobie lekkie przesuszenia. Dlatego należy je podlewać umiarkowanie, jednak warto je zintensyfikować w okresach suszy i większych upałów. Po upływie 2 tygodni od posadzenia na miejsce stałe lwie paszcze można już zacząć nawozić. Warto to robić nawet co tydzień, stosując nawozy do roślin kwitnących.

Dlaczego Lobelia więdnie?

Lobelia to kwiat ogrodowy, który w różnych sytuacjach może zacząć więdnąć. Najczęściej jest to spowodowane nieprawidłowym sposobem uprawy lub wystawieniem na bezpośrednie zagrożenie ze strony grzybów. Lobelia najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub lekko ocienionych. Gleba powinna być przepuszczalna i bogata w składniki odżywcze.
W okresie wegetacyjnym należy systematycznie przycinać krzewinki, aby utrzymać je w formie. Zaleca się także usuwać uschnięte kwiatostany i liście, gdyż mogą one stać się siedliskiem dla chorób i szkodników.