Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jakie warunki lubi sansewieria! To roślina, która może tolerować dużo i jest idealna dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z ogrodnictwem. Sansewieria jest łatwa w utrzymaniu i nie wymaga wiele uwagi. Wystarczy, że będziesz trzymać ją w ciepłym i suchym miejscu, a ona będzie Ci dziękować pięknymi, zielonymi liśćmi.


Sansewieria lubi ciepło, ale może rosnąć w warunkach nawet do 30°C. Najlepsza temperatura dla niej to 21-24°C. Gdyby wysoka temperatura i pełne nasłonecznienie miały się utrzymywać przez długi czas, sansewierię należy ustawić nieco w cieniu. Sansewieria jest bardzo mocną rośliną i poradzi sobie nawet w mało optymalnych warunkach.

Jak dbać o sansewierię w domu?

Jeśli chcesz, aby Twoja roślina była zdrowa i piękna, musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim roślinę należy obficie podlewać, tak aby ziemia była przez cały czas mokra. W okresie zimowym jednak wskazane jest ograniczenie podlewania – w tym czasie roślina ma naturalny okres spoczynku i nie potrzebuje aż tak dużo wody. Z drugiej strony, warto zadbać o drenaż, aby uniknąć w ten sposób zastoju wody, który prowadzi do gnicia korzeni. Liście sansewierii nie powinny się nigdy stykać ze stojącą lub bardzo ciepłą wodą – podczas polerowania ich czy też mycia (jeśli to możliwe) używaj więc letniej lub ciepłej bieżącej wody. Pamiętaj też, żeby nie nabłyszczać liści ani ich nie zraszać – na ich powierzchni mogłoby się szybko pojawić pleśnienie.

Co ile podlewać sansewierię?

Zależy to od tego, w jakiej temperaturze pomieszczenia się ona znajduje. Jeśli jest chłodno, to podlewamy raz na 3-4 tygodnie, a jeśli ciepło, to podlewamy dwa razy w tygodniu. Pamiętajmy, że sansewieria źle znosi obfite podlewanie i dlatego starajmy się robić to oszczędnie.

Zobacz także:  Jak zwabić owady do domku?

Czy sansewieria jest trująca?

Niestety tak, głównie dla zwierząt domowych. Choć nie należy do szczególnie toksycznych roślin, po kontakcie z jej liśćmi koty mogą odczuwać nieprzyjemne dolegliwości, takie jak podrażnienie pyszczka i żołądka, a także wymioty i biegunka. Z tego powodu lepiej trzymać ją z dala od naszych pupilów.

Gdzie powinna stać sansewieria?

Ponieważ sansewieria jest tak uniwersalna i łatwa w uprawie, idealnie nadaje się do uprawy w biurach, sklepach, hotelach oraz do ozdoby mieszkań – np. na okiennym parapecie. Jednak aby jej liście ładnie się wybarwiały, warto postawić ją w dość jasnym, dobrze oświetlonym miejscu. Sansewieria rośnie bowiem zarówno w pełnym słońcu, jak i w półcieniu czy cieniu.

Czy sansewieria lubi ciasne doniczki?

Mimo, że rośliny te preferują małe doniczki to jednak przesadzamy je dopiero wtedy, gdy mają one za ciasno. Co ciekawe, sansewierie mogą rozsadzić nawet grube i ciężkie donice o grubych ściankach.

Czy sansewieria lubi słońce?

Zdecydowanie tak! Jest to roślina, która najlepiej czuje się w słonecznym miejscu. Dlatego też jest ona idealnym wyborem na południowy parapet. Sanseweria będzie się tam czuła wyśmienicie i będzie rozwijać się prawidłowo. Zniesie ona również lekko zacienione stanowisko, ale łatwiej będzie jej się tam rozwijać i tworzyć piękne kolory, jeśli postawisz ją w słonecznym miejscu.

Jak podawać sansewieri? Sanseweria jest sukulentem, więc naprawdę nie przepada za dużymi ilościami wody. W lecie powinno się ją podlewać raz na tydzień, a nawet co dwa tygodnie. Natomiast w zimowej porze wystarczy jej raz na trzy tygodnie. Pamiętaj o tym, żeby nie przesadzać z podlewaniem sansewerii, gdyż możesz ją łatwo uszkodzić.

Dlaczego sansewieria gnije?

Niby wszystko jest dobre – ma stałe temperatury, nie brakuje mu światła ani często podlewania. Jednak, kiedy spojrzysz na liście, mogą się również pojawiać żółte i brązowe plamy. Prawdopodobnie przyczyną tego problemu jest przenawożenie albo niedostateczna podaż pożywienia do liści. Zbita ziemia w doniczce może utrudniać dostęp powietrza do korzeni, a tym samym ograniczać pobieranie składników odżywczych przez roślinę. W takim przypadku pomoc może przesadzenie sansewerii do nowego podłoża.

Zobacz także:  Jak zabezpieczyć trawę Pampasową przed mrozem?