, podpowiadający

Istnieje wiele rodzajów przewodów do połączeń w rozdzielnicy, dlatego ciężko jest określić, który jest najlepszy. Większość ludzi używa przewodów miedzianych, ale są one droższe i mogą się rozpaść. Inne popularne przewody to przewody aluminiowe i żelazne. Aluminium jest tańsze od miedzi, ale bardziej podatne na korozję. Żelazo jest tak samo odporne na korozję, ale bardziej podatne na uszkodzenia.


Przewody typu linka o przekroju 4mm²: niebieski – przewód neutralny. żółto-zielony – przewód ochronny. czarny i czerwony – przewody fazowe.

Ile kosztuje podłączenie rozdzielni?

Za standardowe rozwiązanie uważa się skrzynkę z 12 modułami: za jego realizację zapłacimy ok. 100-120 zł. Z kolei za montaż rozdzielnicy składającej się z 48 modułów wydamy już kwotę rzędu 150-180 zł. Montaż domowej rozdzielnicy liczącej maksymalnie 104 moduły wiąże się z kosztami 200 zł i więcej.

Gdzie zamontować rozdzielnicę elektryczna?

Najlepiej w miejscu, w którym podłoga jest płaska i pozwoli na wygodną pracę z aparaturą. Warto też pamiętać, żeby rozdzielnica znajdowała się blisko wejścia do pomieszczenia, aby łatwiej było ją obsługiwać.

Jakie zabezpieczenia w skrzynce rozdzielczej?

W każdej rozdzielnicy muszą znaleźć się zabezpieczenia chroniące przed porażeniem, przeciwprzepięciowe i przeciwprzeciążeniowe. Bardzo ważnym elementem jest również wyłącznik.

Jak układać kable w rozdzielni?

Pionowo lub poziomo między puszkami, gniazdami, wyłącznikami i punktami przyłączeniowymi? Tak, aby umożliwić późniejsze odtworzenie trasy przebiegu kabla podczas remontu.

Ile zapasu kabla w rozdzielni?

Według schematu instalacji elektrycznej wymagania kabli PEN powinny stanowić około 20% całkowitej objętości rozdzielni. Dodatkowa przestrzeń umożliwia swobodną aranżację i usunięcie ewentualnych problemów związanych z niedostatkiem miejsca podczas rozbudowy instalacji.

Ile bierze elektryk za rozdzielnie?

Montaż rozdzielni elektrycznej przed tynkowaniem ścian to wydatek rzędu 160 – 190 zł za jedną skrzynkę elektryczną. Natomiast cena po tynkowaniu będzie nieco wyższa bo 200 – 250 zł za skrzynkę. Zainstalowanie osprzętu rozdzielni od 12 do 24 modułów to koszt średnio 750 – 800 zł.

Zobacz także:  Czy lepik na zimno jest dobry?

Ile kosztuje godzina pracy elektryka?

Według średniego miesięcznego wynagrodzenia można wywnioskować, że stawka za jedną godzinę pracy oscyluje w granicach 20-25 zł netto. Rozbieżność uzależniona jest od stażu, doświadczenia i stanowiska, a także indywidualnej polityki firm zatrudniających. Wycena orientacyjna usługi według rozpiski czynności powinna być taka sama dla każdego fachowca. Zaplanowane demontaże instalacji, podłączenie nowego sprzętu lub prosty remont obwodów to koszt rzędu 100-200 złotych brutto. Wszystko zależy od stopnia skomplikowania całego procesu. Dobrze prosperująca firma budowlana może sobie pozwolić na większe marże niż mały rodzinny biznesik. Ceny usług elektrycznych są bardzo zróżnicowane i niestety trudno jest o orientacyjną cenę na etapie negocjacji ze specjalistami.