Zdecydowana większość z nas ma okna w standardowych rozmiarach. Są one stosunkowo łatwe do zakupu i instalacji, a także do utrzymania. Standardowe rozmiary okien są jednak dość ograniczone i może to być problematyczne, jeśli naprawdę chcemy uzyskać wyjątkowy wygląd naszego domu.


Najczęściej stosowany tego rodzaju okna w polskich domach mają wymiary: 1165 × 1135 mm lub 1465 × 1435 mm. Jednakże należy pamiętać, że istnieje wiele różnych rozmiarów i typów okien, a więc dokładny rozmiar zależy od tego, jaki typ okna jest potrzebny do danego domu.

Jakie są standardowe wymiary okien PCV?

Wymiary okien PCV mogą się różnić, w zależności od tego, czy okno jest typowe, czy też nietypowe. Standardowe wymiary okien PCV to: 1165 x 1135 (RU) lub 1465×1435 mm (R+RU). Węższe okno jednokwaterowe ma 865 mm szerokości oraz odpowiednio 1135 lub 1435 mm wysokości. Zastosowanie typowych wymiarów okien w budownictwie jednorodzinnym dotyczy obecnie ok. 10% nowych inwestycji.

Jakiej wielkości okna do domu?

Otóż powierzchnia okien w budynku mieszkalnym zgodnie z przepisami powinna wynosić 1:12 w stosunku do powierzchni podłogi. W łazienkach oraz pomieszczeniach takich, jak garderoba, stosunek okien do podłogi nieco się różni, wynosi 1:15. Pamiętajmy, by odpowiednio dobrać izolację cieplną i akustyczną.

Ile kosztuje okno 150×150?

W zależności od producenta, modelu i materiału, cena okna 150×150 może się różnić. Najtaniej kupisz okno fix 150×150, które dostępne jest już od 464zł. Najdroższe okno czteroskrzydłowe w białym kolorze to cena 1185zł – jak na załączonym screenie wyżej.

Jaką wysokość okien w salonie?

Znormalizowane wytyczne dotyczące warunków technicznych zabudowań wskazują minimalną odległość dolnej krawędzi okna od podłogi. Wynosi ona 85 cm. Przydatne wskazówkico do górnej granicy wysokości są natomiast zawarte w dokumencie DIN 5034-1 określającym zasady optymalnego doświetlenia pomieszczeń.

Zobacz także:  Co to są przewody kominowe?

Jak podaje się wymiary okien?

Wymiary okien podaje się zawsze w milimetrach. Pierwszym parametrem jest szerokość, a drugim zawsze wysokość. Przykładowo, jeżeli będziemy mieli wymiary okna 2065×1135, to jego szerokość ma 2065 mm, a wysokość – 1135 mm. Tak samo jest ze wszystkimi innymi rozmiarami okien, a także drzwi balkonowych – podaje się je również w milimetrach i pierwszy parametr to szerokość, a drugi to wysokość.

Jakie okno na m2?

Obowiązuje zasada, że 1 m2 przeszklenia naświetla 8–10 m2 podłogi. Wybierając okno, zwróćmy uwagę nanie tylko jego wymiary, ale takżepowierzchnię szyby. I tak pokój o powierzchni 12 m2, powinno doświetlać okno o powierzchni szyby 1,2–1,5 m2. Pamiętajmy jednak, że to nie wszystko – istotna jest też ilość naturalnego światła wpadającego do pomieszczenia przez cały dzień. Warto więc wybrać taki model okna, który będzie się prezentował nie tylko estetycznie, ale też będzie funkcjonalny i spełniający swoją rolę.

Ile kosztuje duże okno?

Ceny najprostszych konstrukcji zaczynają się od kilku tysięcy złotych, ale często trzeba zapłacić kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych. Zaawansowane technologicznie rozwiązania, takie jak okna drewniano-aluminiowe, mogą kosztować ponad 100 000 zł.