Spójrzmy prawdzie w oczy – każdy chce zbudować tanio i szybko. Niestety, często jest to niemożliwe, ponieważ budowlańcy naciągają nas na wydatki. Ale istnieje kilka sposobów, aby zbudować dom tanio i bez wielu problemów. Jeśli więc chcesz wiedzieć, jaki dom jest tani w budowie, to koniecznie przeczytaj ten artykuł.


Najbardziej ekonomiczne są domy parterowe z poddaszem użytkowym. Mają one bardziej zwartą bryłę i mniejszą powierzchnię ścian zewnętrznych. Co istotne, koszt fundamentu, dachu i stropu rozkłada się w takim domu na dwie kondygnacje. Dlatego jeśli chcesz oszczędzać, a jednocześnie cenisz sobie komfort i przestrzeń – wybierz dom parterowy z poddaszem użytkowym.

Gdzie można kupić projekt domu?

Możemy udać się do pracowni projektowej, biura sprzedaży lub bezpośrednio do wykwalifikowanego i uprawnionego architekta. Warto dobrze tę decyzję przemyśleć, ponieważ zależeć będzie od niej nie tylko wygląd naszego przyszłego domu, ale także koszt jego budowy i późniejszej eksploatacji.

Jaki dom tańszy w utrzymaniu?

Dom parterowy, który jest prostym rzutem prostokąta a nie posiada garażu. Jego atutami są: nieskomplikowana bryła budynku, dwuspadowy dach oraz tańsza alternatywa dla garażu, czyli wiata. Dzięki temu dom będzie tani w budowie i późniejszym utrzymaniu.

Jaki dom wychodzi najtaniej?

Zdecydowanie są to proste budynki o bryle prostokąta ze zwykłym dwuspadowym dachem. Podczas wyboru projektu budowlanego warto rozważyć także budowę piwnicy – bez wątpienia będzie ona tańsza niż dom bez piwnicy.

Jak zbudować dom za małe pieniądze?

Najważniejsze, to znaleźć projekt, który nie będzie wymagał dużych nakładów finansowych. Najlepiej, jeśli taki dom ma prostą konstrukcję i zwartą bryłę budynku. Wtedy można go szybko i łatwo wybudować. Najlepiej, jeśli taki dom będzie miał dwuspadowy dach, ponieważ jest on najtańszy w budowie. Aby ograniczyć koszty, projekty tanich domów często nie posiadają podpiwniczeń. W zamian tego powinny mieć pomieszczenie gospodarcze, większą kotłownię lub funkcjonalny strych.

Zobacz także:  Czy można wylewać szambo na swoje pole?

Ile kosztuje budowa domu 2022?

Wiele zależy od stanu, w jakim kupujemy działkę i ile metrów kwadratowych ma nasza posesja. Jeżeli chodzi o stan surowy zamknięty, to możemy liczyć na koszt waha się od 1500 do 2300 złotych za metr kwadratowy. Dlatego budowa sto metrowy dom może nas kosztować od 150 tysięcy do 230 tysięcy złotych.

Ile kosztuje budowa domu 100 m2?

Na dzień dzisiejszy koszt budowy domu w stanie surowym zamkniętym waha się w granicach 180-200 tys. zł. Obejmuje on następujące koszty: prac ziemnych i postawienia fundamentów – 20-40 tys.

Jakie domki można wybudować bez pozwolenia na budowę?

W ramach Polskiego Ładu 3 stycznia 2022 r. weszły w życie przepisy umożliwiające budowę domku bez pozwolenia na budowę, kierownika budowy i dziennika budowy. Inwestor może zbudować dom o powierzchni zabudowy (po obrysie) wynoszącej do 70 m2. Na każde 500 m2 działki można postawić jeden taki dom. Wymiary poszczególnych pomieszczeń mogą być dowolne, a konstrukcja nośna może opierać się na dowolnym materiale – nawet na drewnie lub styropianie.