Nie wszyscy wiedzą, jak ważne są owady w środowisku. Są one źródłem pożywienia dla wielu ptaków i ssaków. Mogą też pomóc w ochronie roślin przed chorobami i szkodnikami. Dlatego warto dowiedzieć się, jak zwabić owady do swojego domu.
Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że większość z nich jest w stanie przenosić tylko małe ciężary. Dlatego pewne elementy takiego domu muszą być lekkie, a wejście do niego szerokie i łatwe do przejścia. Aby owady czuły się w nim komfortowo powinno tam być ciemno i sucho.
Do budowy domku dla owadów możemy użyć też po prostu kilku suchych deseczek i rurek z bambusa. Wykorzystać można też trzcinę, rurkowate łodygi (np. z maliny, forsycji, czy czarnego bzu), a nawet słomę. Układamy nasze dziurawce jedne na drugich w pęczki i łączymy drutem lub sznurkiem.
W jakim miejscu postawić domek dla owadów?
Domki dla owadów pożytecznych należy ustawić w miejscu osłoniętym od deszczu i wiatru. Najlepsza jest zaciszna i słoneczna przestrzeń po południowej lub południowo-wschodniej stronie domu, pod dachem, szeroką rynną, we wnętrzu altany, pod wiatą czy między drzewami w sadzie.
Jaka siatka do domku dla owadów?
Wybierając siatkę do domku dla owadów, należy kierować się przede wszystkim jej właściwościami. Ponieważ materiały naturalne podczas zmiennej wilgotności, jaka panuje w ogrodzie mają tendencję do zmiany objętości, na koniec prac domek warto zabezpieczyć siatką plastikową lub metalową o dość dużych oczkach – będziemy mieli wtedy pewność że zawartość nie wysypie się nawet przy niekorzystnej pogodzie.
Kiedy stawiać domki dla owadów?
Najlepiej wczesną wiosną lub jesienią, kiedy większość owadów będzie szukała schronienia przed zimnym weather.0 Warto pamiętać, że owady potrzebują schronień nie tylko do bezpiecznego zimowania, ale też do złożenia jaj. Dzikie owady mogą też korzystać ze schronisk jako miejsce do okresowego hibernacji.
Czym zwabić owady?
Pszczoły i trzmiele są chętnie odwiedzane przez wiele owadów. Obejrzyj ogroD i zastanóW się, Jakie rośliny sAdzisZ, że będzie miał atrakcyjny dla nich kwiat? Zadbaj o to, Aby były one obficie i długo kwitnące. Pamiętaj też, że niektóre rośliny mogą być trujące dla pszczół lub innych owadów.
Po co budujemy domki dla owadów?
Takie domki są szczególnie potrzebne na wiosnę, kiedy owady składają jaja. Latem domki umożliwiają owadom nocleg i schronienie, a jesienią owady mogą w nich znaleźć miejsce do przezimowania. Warto pamiętać, że owady także potrzebują miejsca gdzie się skryją przed deszczem, mrozem oraz drapieżnikami. Owady pełnią istotną rolę w ekosystemach – szacuje się, że 95% wszystkich ssaków to drapieżniki, które żerują na innych owadach. Ponieważ owady służą jako pożywienie dla większości ssaków budujemy dla nich kryjówki, aby zapewnić im ochronę i dać im szansê na przeżycie do czasu aż zostanÄ… zebrane przez ptaki lub nietoperze na swoje kolacje.
Jak zrobić domek dla owadów z butelki?
Wystarczy ze zużytej, plastikowej butelki odciąć dno, a strona z zakrętką utworzy daszek. Czym wypełnić domek dla owadów? Te najprostsze, jak domek dla owadów z butelki, można wypełnić pędami bambusa, a uzupełnić drobnymi patyczkami i źdźbłami traw. Dla lepszej wentylacji i przepuszczalności powietrza umieść kilka otworów wewnątrz butelki. Możesz taki domek dowolnie ozdobić np. kolorowymi guzikami lub kamyczkami.
Jakie otwory w domku dla owadów?
Przede wszystkim muszą być głębokie – 6–10 cm. Powinny mieć także regularną średnicę – od 0,5 do 0,8 cm. Warto pamiętać o tym, aby wywiercać je w drewnie dębu lub buku – służą one najdłużej i nie tracą swojego kształtu.