Jeśli masz ogród i chcesz go odświeżyć, ale nie chcesz wydawać dużo pieniędzy, to ten tekst jest dla Ciebie. Podpowiemy Ci, jak zrobić piękny ogród tanim kosztem.


Wystarczy wykorzystać krzewy bujnie rosnące a dobrze znoszące cięcie. Najlepsze odmiany to pęcherznica kalinolistna, derenia biały, ligustr pospolity czy róża pomarszczona. Każdy z tych krzewów jest łatwy w uprawie i toleruje nawet trudne warunki glebowe. Ponadto, szybko się rozrastają i tworzą gęste kopulastyczne kopule.

Jak samemu urządzić ogród?

Najefektowniej wygląda ogród z różnorodnymi roślinami i krzewami. Pamiętajmy, że największe rośliny powinniśmy sadzić w głębi ogrodu. Rosnące przed nimi krzewy i byliny będą stanowić piękną dekorację. Najbliżej obserwatora mogą rosnąć płożące się rośliny, które także prezentują się bardzo efektownie.

Jak zrobić piękny ogród?

Zastanów się, czego oczekujesz od ogrodu. Czy ma to być jedynie ładna roślinność, czy koniecznie musi byćabsorbującym hobby? A może po prostu poszukujesz przytulnego miejsca na relaks z rodziną i przyjaciółmi? Kiedy już ustalisz swoje cele, pora zabrać się za dzieło. Jeśli interesują cię tylko sezonowe rabaty orazogród pełen życia i kolorów w różnych porach roku, koniecznie postaw na rośliny iglaste! To idealna baza – stworzysz dzięki nim piękny szkielet ogrodu, a potem dobierzesz do nich egzemplarze kwitnące lub te o dekoracyjnych liściach lub korze. Warto także pamiętać o elementach małej architektury – pergole, donice oraz ławki mogą dodać charakteru całemu otoczeniu.

Jak zaaranżować prostokątny ogród?

Pamiętaj, aby wybierać rośliny o niewielkich liściach i drobnych kwiatach. Ważne jest również, aby rosły w górę – nie wszerz. W niewielkich, wąskich przestrzeniach świetnie sprawdzą się np. strzeliste cisy, tuje, pustynniki czy trawy ozdobne, czyli miskanty. Aby uzupełnić całość, można dodać kolorowe kamienie i doniczki ze zwartymi roślinami takimi jak bluszcz pospolity.

Zobacz także:  Czym zastąpić wężyki do baterii?

Jak zaprojektować ogród warzywny?

Aby dobrze zaplanować ogród warzywny warto najpierw na kartce narysować wszystkie części ogrodu, budynki i uwzględnić miejsca, gdzie budynki czy wysokie drzewa rzucają cień. Pamiętajmy, że warzywa będą konkurować o substancje pokarmowe z drzewami owocowymi,, które dodatkowo zacienią zagony warzywne. Warzywa najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych. Z tego powodu trzeba dokładnie przeanalizować teren, na którym chcemy posadzić nasz ogródek i wybrać miejsce jak najbardziej nasłonecznione. Dobrze jest także pamiętać o tym, aby uprawiać warzywa w oddzielnych grządkach, a ich ulokowanie powinno być różnorodne w celu umożliwienia swobodnego rozrostu i prawidłowego wypoczynku roślin.

Od czego zacząć urządzanie ogrodu?

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na główne elementy, które chcemy tam umieścić. Jeżeli planujemy większe prace ziemne, takie jak wyrównanie albo przekopanie terenu i założenie sadzawki lub basenu, to warto rozpocząć od tych etapów. Następnie przychodzi kolej na dokładne modelowanie kwiatowych rabat, dróg, tarasu, trawników i innych fragmentów ogrodu. Jest to też dobra pora na wykonanie fundamentów pod ogrodzenie. Dzięki temu unikniemy późniejszych problemów związanych z przebudową całego ogrodu.

Jak zaprojektowac ogród wokol domu?

Sadząc rośliny na niewielkiej przestrzeni, staraj się pamiętać o regule – niskie rośliny bliżej domu, a wysokie, większe rośliny dalej od domu. Możesz również optycznie powiększyć przestrzeń, sadząc rośliny o chłodnej kolorystyce (np. blekitne lub fioletowe), które dodatkowo sprawiaja, ze otoczenie jest bardziej estetyczne.

Jak zrobić ogródek koło domu?

Zacznijmy od podkreślenia walorów architektury domu. Postawmy donice przy słupach podtrzymujących daszek nad gankiem, przy wejściu i pomiędzy oknami tarasowymi. Na początek mogą to być szybko rosnące, kwitnące pnącza (powojnik, kobea, tunbergia) i duże kolumnowe krzewy, np. strzyżone graby. Nawet w małym ogródku można zaaranżować ciekawe przestrzenie: sadzonki w formie żywopłotu oddzielają miejsce na relaks od grillowania; kompozycje z roślinami okrywowymi i ozdobnymi tworzą miniogródeczek pod schodami; a stary piec chodnikowy można przerobić na fontannę lub oczko wodne.

Zobacz także:  Gdzie nie stosować ogrzewania podłogowego?