W artykule podpowiemy, jak zabezpieczyć trawę Pampasową przed mrozem. Należy pamiętać, że jest to gatunek bardzo wrażliwy na niskie temperatury. Dlatego przedstawimy kilka sprawdzonych metod ochrony. Zachęcamy do lektury!


Późną jesienią należy związać jej liście sznurkiem, okryć je słomą lub włókniną, a także obsypać grubą warstwą liści, torfem lub korą. W ten sposóbchronimy rośliny przed negatywnymi skutkami mrozu.

Jak przechować trawę Pampasową na zimę?

Pamiętaj, aby ściąć ją późną jesienią około 20-30 centymetrów nad ziemiä. Zabezpiecz ja przed mrozem tak, aby nie przemarzla.

Czy trawa pampasowa przetrwa zimę?

Zdecydowanie tak. Faktem jest, że roślina ta lubi chłodne i suche klimaty, więc spokojnie można ją uprawiać w Polsce. Warto jednak pamiętać o jej odpowiednim zabezpieczeniu na czas mroźnych dni. Najlepiej ułożyć warstwę agrowłókniny lub korku pod korzeniami oraz posypać całość suchymi liśćmi. Dzięki temu trawa pampasowa nie tylko przetrwa zimę, ale także będzie wyglądała pięknie i zdrowo.

Jak konserwować trawe pampasowa?

Aby dłużej cieszyć się jej idealnym wyglądem, warto utrwalić ją przy pomocy lakieru do włosów. Pamiętajmy, że trawa pampasowa jest sucha i nie trzymamy jej w wodzie.

Co zrobić z trawa pampasowa po zimie?

Ściółkowanie to najlepsze rozwiązanie, ponieważ chroni ono glebę przed wysychaniem oraz nadmiernym nasłonecznieniem. Dodatkowo ściółka eliminuje konieczność częstego podlewania.

Kiedy na wiosnę przyciąć trawę Pampasową?

Zazwyczaj kostrzewy wymagają cięcia na początku marca, więc przycinanie trawy Pampasowej powinno się wykonać pod koniec lutego lub na początku marca – w zależności od klimatu regionu. Przycinanie trawy Pampasowej należy wykonywać tuż przed rozpoczęciem wegetacji, jeszcze zanim trawa zacznie puszczać nowe pędy. Dzięki temu unikniemy uszkodzenia tych delikatnych pędów.

Co zrobić z trawa pampasowa na wiosnę?

Zazwyczaj trawa pampasowa (Cortaderia selloana) jest cięta w okresie od kwietnia do maja, ale czasem potrzeba jej przycięcia już na początku marca. Trawy tego typu szybko się rozrastają i mogą osiągać nawet 3-4 metry wysokości. Z tego powodu trzeba je regularnie ciąć, by nie zarastały ogrodu. Wymienione gatunki i wiele innych, przycinamy około 10 centymetrów nad ziemi. Nie powinno robić się tego zbyt nisko, by nie uszkodzić nowych pędów, które już się rozwijają.

Zobacz także:  Jak zwabić owady do domku?

Czy trawa pampasowa odbija po zimie?

Zależy to od gatunku, stanu i warunków pogodowych. Zazwyczaj jest to okres wczesnej wiosny – przełom marca i kwietnia.