Masz ogródek i chciałbyś, żeby taras stał się jego częścią? Jeśli tak, to koniecznie przeczytaj dalszą część tekstu. Znajdziesz w nim przydatne informacje na temat tego, jak tanio zrobić taras na gruncie.


Płyty betonowe i kostka brukowa to trwałe materiały na podłogi, które mogą służyć przez wiele lat. Najważniejsze to dobre przygotowanie podłoża. Podbudowę i krawężniki można zrobić samemu.

Jak zrobić taras betonowy na gruncie?

Po zrobieniu wykopu trzeba ułożyć 35-50 cm warstwę pospółki, żwiru lub grubego piasku. Warstwa ta stabilizuje grunt i zmniejsza podsiąkanie kapilarne wód gruntowych. Następnie na podłoże wylewa się warstwę podkładową grubości 10 cm z tzw. chudego betonu. Rozrabiamy go na mokro, a następnie przykrywamy folią paroizolacyjną i czekamy aż stwardnieje- powinno minąć około 24 godzin. Kolejnym etapem jest ułożenie papy podkładowej i izolacji cieplnej oraz membrany drenażowej i rozprowadzenie rur odprowadzających wodę opadową do rowu melioracyjnego. Po tym etapie możemy już rozsypać piasek i układać kostkę brukową lub panel wakeboardowy

Z czego zrobić taras na trawie?

Równomierna powierzchnia i stabilność to podstawa. Najlepiej sprawdzą się płyty chodnikowe, które idealnie nadają się do tego typu projektów. Betonowa kostka będzie się tutaj gubiła, a stoły i fotele ogrodowe będą się trudniej utrzymywać na jednej płaszczyźnie.

Jak zrobić taras od czego zacząć?

Pierwszym etapem są prace naziemne i przygotowanie nawierzchni. Na początek niezbędne jest korytowanie, czyli usunięcie wierzchniej warstwy humusu. Konieczne jest oczyszczenie podłoża z trawy, roślin czy chwastów, a także wszelkich zanieczyszczeń. Jeśli chodzi o kwestię zagospodarowania terenu pod taras to warto postawić na geometryczny kształt. W tym celu można użyć linijki lub kawałka sznurka aby odpowiednio rozrysować sobie powierzchnię terenu. Ustalony w ten sposób obszar trzeba będzie odpowiednio wykopać).

Zobacz także:  Jak zrobić piękny ogród tanim kosztem?

Jak samemu zrobić taras?

Taras z drewna można wybudować na utwardzonej konstrukcji ziemnej, albo posadowić na betonowych słupkach i legarach, do których przytwierdza się deski lub panele. Aby wykonać utwardzony taras ziemny z powierzchnią drewnianą należy zacząć od zrobienia odpowiedniej podbudowy, spełniającej jednocześnie funkcję drenażową. Podłoże musi być rozgraniczone od gleby obniżeniem równym co najmniej 5-10 cm. Jeśli chodzi o sposób budowania takiego tarasu to możemy się tutaj skupić na dwóch metodach. Pierwsza to samodzielne ułożenie podłoża oraz dalszych elementów takich jak deskowa pokrycia tarasu czy montaż paneli tarasowych . Druga metoda budowlana polegająca na wynajmie fachowca , który specjalistycznym sprzętem dokona całej operacji szybko i bezproblemowo.

Co zamiast tarasu?

Drewniany podest, cegła klinkierowa lub kamienne płyty i kostki to popularne materiały na podłogi ogrodowe. Wszystkie te materiały trzeba jednak układać na utwardzonej podbudowie, która musi być przepuszczalna dla wody.

Co najtańsze na taras?

Grunt, oczywiście. Postawienie tarasu na gruncie jest najszybszym i najtańszym sposobem wybudowania podłogi ogrodowej. Do tego możliwości wyboru materiału są tutaj ogromne – kostka brukowa, drewno, kamień. Szybkość i łatwość montażu to główne zalety tarasów na gruntach.

Jaki beton na taras na gruncie?

Jeśli podłoże nie jest odpowiednio mocne i stabilne, to należy go wymienić. Najczęściej jest to zagęszczona pospółka lub piasek. Płytę betonową o grubości minimum 12 cm należy wykonać z betonu mrozoodpornego klasy C30/37 XC4,XF1 zbrojonego siatką o drucianą o średnicy pręta 5 mm o oczkach 15 x 15 cm.