Chcesz zrobić schody w swoim domu, ale nie wiesz, jak to zrobić tanio i szybko? Ten artykuł jest dla Ciebie! Podpowiemy Ci, jakie materiały wybrać, aby Twoje schody były tanie, a także jak szybko je wykonać.

Najtańszym sposobem na wykonanie schodów w domu jest zdecydowanie się na modele wykonane z niedrogiego materiału, na przykład z buku klejonego mozaikowo czy stali malowanej proszkowo. Droższą opcją będzie wykończenie stalą nierdzewną, a najdroższą – schody, w których dominuje szkło. Ponieważ cena schodów zależy przede wszystkim od materiału, z którego są one wykonane, warto rozeznać się w ofercie sklepów budowlanych i porównać ceny poszczególnych modeli.

Jak samemu zrobić schody drewniane na betonie?

Najprościej, stosując pianki niskoprężne lub pianki w połączeniu ze specjalnymi kołkami rozporowymi (schodowymi). W miejsce kołków stosuje się obecnie coraz częściej wyłącznie pianki i kleje schodowe.

Kołki rozporowe służą do mocowania stopni na schodach betonowych, jednak ich używanie wiąże się z pewnymi trudnościami. Pianka niskoprężna natomiast jest łatwa w użyciu i gwarantuje szybkie i skuteczne zamocowanie drewnianych stopni. Uzupełnieniem są kleje schodowe, które dodatkowo zabezpieczają stopnie przed przesuwaniem się.

Ile kosztuje zrobienie schodów z drewna?

Jeżeli chodzi o prostą konstrukcję, to cena będzie wynosiła od 3500 do 5500 zł. Jeżeli jednak zdecydujemy się na bardziej skomplikowany kształt, np. schody w kształcie litery U lub L, czy też schody kręcone, to cena już będzie wyższa – średnio wyniesie ona od 5500 do 8500 zł.

Jak samemu zrobić schody na poddasze?

Zerknij na dyskusje w sieci na temat robienia schodów i zostaniesz przytłoczony ilością informacji i sprzecznych opinii. Lepiej jest więc skorzystać z pomocy specjalisty, który posiada odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie. Jednak jeśli poradzisz sobie ze stworzeniem projektu schodów, a także ustalisz materiały oraz ich rozmiary, to możesz je bez problemu samemu wykonać.

Zobacz także:  Co to jest ściana jednowarstwowa?

Pamiętaj, że wysokość kroków powinna być taka sama, a stopnie muszą być równe. Schody jednobiegowe wymagają wycięcia w stropie otworu o szerokości 80 cm. W stropach o konstrukcji belkowej, jeśli schody zostaną usytuowane równolegle do belek, ich montaż nie powinien stanowić problemu. Aby zrobić miejsce na schody, wystarczy usunąć część poszycia, bez naruszania głównej konstrukcji nośnej.

Warto też pamiętać o dopasowaniu balustrady do stylistyki całego domu – metalowa będzie pasowała do budynków nowoczesnych, a drewniana – do tych urzekających swoją rustykalnością.

Czy można samemu zrobić schody?

Samodzielny montaż schodów drewnianych to nie lada wyzwanie. Przede wszystkim musisz się zdecydować, jaki rodzaj konstrukcji będzie Ci odpowiadał. Szeroki wybór drzew i gatunków drewna powoduje, że ceny tego typu schodów mogą się znacznie różnić. Na przykład, tanie schody drewniane do samodzielnego montażu możemy kupić za ok. 1500 zł. Do tego dochodzą dodatkowe koszty, takie jak montaż, czy lakier.

Jaki rodzaj schodów jest najtańszy?

Najtańsze są schody proste, jednobiegowe o ażurowej konstrukcji, bez podbudowy betonowej. Więcej będą kosztować na schody dwubiegowe, trzybiegowe czy zabiegowe. Dość tanie są także schody spiralne – kręcone, które można zakupić jako schody gotowe. Pod uwagę warto wziąć także typ stopni.

Z czego zrobić stopnie drewniane?

Drewno na schody wewnętrzne powinno być wytrzymałe, ale jednocześnie miękkie. Większość inwestorów decyduje się na rodzime gatunki drewna (jesion, dąb), które są najbardziej odporne i łatwe w utrzymaniu.

Jak przykleić stopnie drewniane do betonu?

Najlepszym rozwiązaniem będzie użycie szybkoschnącego, wysokowydajnego kleju piankowego Soudabond Easy. Jest on doskonale przyczepny do wszelkich typowych podłoży budowlanych i klei nawet wilgotne materiały. Dzięki temu gwarantujemy sobie solidny i trwały montaż.