Każdy ma swój ogród warzywny lub chciałby go mieć. Niezależnie od tego, czy jest to ogródek na balkonie, czy wielki ogród przed domem, uprawianie warzyw to świetna zabawa. Aby ułatwić sobie i innym życie, warto zainwestować w skrzynkę na warzywa. Wbrew pozorom nie jest to trudne ani kosztowne. Zobacz, jak samemu możesz taką skrzynkę zrobić.
Faktem jest, że zakup takowej skrzynki będzie kosztował nas więcej niż gdybyśmy ją sami wyrobili. Możemy użyć drewna, którego nawet nie musimy poddawać obróbce (chyba że chcemy). Najważniejsze są tutaj wymiary – powinny być one dopasowane do warzyw, które chcemy tam trzymać.
Należy także pamiętać o kilku innych aspektach. Po pierwsze – skrzynka na warzywa powinna leżeć na trawniku lub innej roślinności, a nie na barej ziemi. Dzięki temu gleba będzie bardziej wilgotna i przepuszczalna. Pamiętajmy także o tym, by wokół skrzynki ułożyć odpowiedni drenaż – ma to duże znaczenie podczas opadów deszczu i dobrze, jeśli będziemy to robili już przy jej budowie.
Skrzynka może mieć również podstawę ze styropianu – warto pamiętać o tym fakcie, gdy planujemy ją umiejscowić na tarasie lub balkonie.
Z czego zrobić skrzynki na warzywa?
W stolarce ogólnej nie musimy kupować nowych, drogich materiałów – możemy skorzystać ze staroci. Na przykład jeśli chodzi o drewno, to idealnie sprawdzą się stare deski podłogowe, szalunki albo palety. Warto pamiętać, aby dokładnie umyć drewniane skrzynki na warzywa przed zabudowaniem roślinami.
Jak zrobić skrzynie do ogrodu?
W pierwszej kolejności należy z użyciem desek drewnianych oraz kątowników i kołków zbudować korpus skrzyni. Następnie należy go wzmocnić, skręcając go wkrętami do drewna. Na koniec mebel należy zabezpieczyć stosując dwie, trzy warstwy impregnatu do drewna.
Jakie warstwy do skrzyni na warzywa?
Zacznijmy od najgłębszej – agrowłókniny. Jest to specjalistyczny materiał, który będzie zatrzymywać żyzne podłoże wewnątrz skrzyni i hamować wymywanie go przez drenaż. W warstwie drenażowej umieszczamy kamienie lub keramzyt, a na wierzchu specjalną folię lub tekturę. Folia i tektura powinny być perforowane, aby umożliwić swobodny przepływ powietrza. Kolejną warstwą jest już samo podłoże – najlepiej sprawdzi się tutaj torf o gęstości około 50%. Na koniec możemy dodatkowo posypać całość ściółką, która nawilży glebę oraz chroni rośliny przed chorobami i szkodnikami.
Co na dno warzywniaka?
Podczas sadzenia warzyw w doniczkach, na dno każdej powłoki drenażowej, która ma zapobiegać gniciu korzeni. Możesz użyć w tym celu keramzytu lub innego kruszywa.
Co na dno skrzyni na warzywa?
Dowiedz się, jakie kruszywo wybrać, by dno skrzyni na warzywa służyło przez lata.
Skrzynia na warzywa to idealne rozwiązanie do przechowywania świeżych warzyw. Warto jednak pamiętać o kilku istotnych szczegółach, które zapewnią skrzyni długowieczność i sprawią, że będzie ona pełniła swoje funkcje przez wiele sezonów.
Ważne jest, by wnętrze skrzyni wypełnić czarną folią, która zabezpieczy drewno przed gniciem oraz umocować styropian, który uchroni warzywa przed przemarznięciem. Folie możemy przyklejać zszywkami lub gwoździami do ścian skrzynki. Dodatkowo warto na dno skrzynki wysypać keramzyt, żwir lub inne kruszywo, które będzie stanowiło dodatkową ochronę dla korzeni warzyw i sprawi, że nie będzie ich on gniał.
Jaką wysokość skrzyni na warzywa?
Na pewno nie niższą niż 20 cm, bo wtedy wysiewane warzywne roślinki będą się łamać. Za to 100 cm to już zbyt wysoki pojemnik, który utrudni dostęp do roślin umieszczonych w środku. Warto postawić na skrzynkę kompromisową – 50 cm wysokości pojemnika na warzywa to idealny wybór!
Jakie deski na skrzynie ogrodowe?
Najlepsze są te z najbardziej trwałych drzew, takich jak dąb i sosna. Z tym materiałem można uzyskać bardzo solidne konstrukcje, odporne na działanie warunków atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne.