Jeśli i Ty masz problem ze złym stanem parapetów w swoim domu, koniecznie przeczytaj ten artykuł! Znajdziesz w nim szczegółowe instrukcje, jak prawidłowo zamontować parapet okienny zewnętrzny. Dowiesz się, jakie materiały są najlepsze do tego typu zadań i jakich błędów unikać.
Parapety powinny być szczelnie połączone z ościeżnicą okna i ościeżem, żeby w czasie deszczu woda spłynęła po oknie i tynku na parapet, a potem dalej na ziemię, a nie pod okno. Aby woda ściekała, parapet zewnętrzny należy zamontować ze spadkiem 1-2% na zewnątrz. Parapet musi wystawać na 2,5-5 cm poza lico ściany.
Na co przykleić parapet zewnętrzny?
Uszczelnianie parapetów z PVC i konglomeratu kamiennego odbywa się przy użyciu silikonu, a nie pianki montażowej. Właściwości kleju silikonowego sprawiają, że jest on w stanie trwale przykleić się do tych tworzyw bez ryzyka pęknięcia parapetów wskutek ich rozprężania.
Kiedy zakłada się parapety zewnętrzne?
Zdecydowana większość Producentów skłania się ku temu aby zrobić to pomiędzy montażem okien a tynkowaniem. Dlaczego? Ponieważ wtedy masz większą szansę na uzyskanie ultraszczelnego połączenia parapetu z ościeżnicą lub też z murem. Czysto teoretycznie parapety wewnętrzne można montować w dowolnym momencie, ale dla lepszej izolacji cieplnej i acustycznej warto pamiętać o kilku podstawowych regułach: 1) Zwróć uwagę na równe podłoże, 2) Wybieraj materiały dobrej jakości, 3) Pamiętaj, aby położyć hydroizolacyjną folięalbo membranę.
Ile powinien wystawać parapet na zewnątrz?
Zaleca się, aby był wysunięty około 3-4 cm poza obrys muru. Dzięki temu woda opadowa, która spływa z parapetu, nie będzie zalewać elewacji. W ten sposób można zapobiec pogorszeniu się stanu muru i utrzymać estetykę budynku.
Czy parapet trzeba wpuszczać?
A może nie? W jednym z tych dwóch przypadków potrzebna będzie zaprawa wyrównawcza, a w drugim podkuć parapet. Jeśli końce starego parapetu nie były wpuszczone w ścianę, a teraz chcemy, aby tak było, należy ją podkuć. Tynkowanie ściany powinno rozpocząć się dopiero po wyschnięciu zaprawy wyrównawczej lub uformowaniu nowego parapetu. Pamiętaj o izolacji ościeżnicy!
Jaki powinien być spadek parapetu zewnętrznego?
Sugeruje się, aby kąt nachylenia parapetu był taki, aby padała z niego woda. Kąt ten nie może być mniejszy niż 5%. W takim przypadku parapet powinien być wysunięty około 4 cm poza obrys muru. Dzięki temu unikniemy problemów związanych z tym, że woda będzie zalewała elewację i opadała poza płaszczyznę ściany.
Na co przykleić parapet?
Jeżeli masz parapet kamienny lub z konglomeratu, najlepszym wyborem jest klej poliuretanowy bądź zaprawa klejowa. W przypadku parapetu marmurowego, lepiej użyć zaprawy cementowej. Do tego przyda się pianka poliuretanowa oraz trochę zaprawy cementowej.
Na co najlepiej przykleić parapet?
Najlepiej jest używać szybkoschnącego kleju poliuretanowego- w ten sposób parapet będzie się trzymał mocno i solidnie. Klej nakłada się cienką warstwą za pomocą szpachelki, a następnie dokładnie dopasowuje i natychmiast dociska parapet. Średnie zużycie kleju powinno wynosić ok. 3-4 kg na metr bieżący.