Kładąc trawnik, warto pamiętać o wykonaniu kilku podstawowych czynności. Warto dokładnie przygotować podłoże, aby uniknąć wystąpienia chorób i szybszego wypalania się trawy. Przed posianiem trawy, należy też sprawdzić czy na danej działce nie ma żadnych śmieci i kamieni, które mogłyby przeszkadzać w jej prawidłowym rozwoju.
To pytanie zadaje sobie wielu majsterkowiczów oraz miłośników ogrodnictwa. Poniższy paragraf opisuje krok po kroku, jakie czynności trzeba wykonać, aby uzyskać trawnik marzeń.
Najlepszą porą na wysiew nasion trawy na trawnik jest dzień bezwietrzny, ale pochmurny. W pierwszej kolejności dokładnie wymieszaj nasiona. Następnie siej krzyżowo — połowę idąc wzdłuż ogrodu, połowę w poprzek. Na koniec wymieszaj nasiona z wierzchnią warstwą gleby lub przykryj 2-centymetrową warstwaw każdym razem starannie rozprowadzać wilgoć i chronić je m.in przed ptakami.
Jak założyć nowy trawnik na starej trawie?
Pierwszym krokiem jest bardzo krótkie skoszenie trawy, a następnie wertykulacja i aeracja całego trawnika. Po tych zabiegach skupiamy się na wyłysiałych miejscach, w których stara trawa całkowicie obumarła. W tych obszarach dosiewamy nową trawę. Najlepszym momentem na to jest wiosna lub początek lata. Pamiętajmy o regularnym podlewaniu nowo posianego trawnika.
Jak założyć trawnik bez chwastów?
Aby uchronić trawnik przed atakiem chwastów, należy go regularnie kosić i nawozić. Jednak to nie wszystko. Zdrowej trawy i ograniczenia plagi chwastów można także pomóc zadbaniem o jej prawidłową higienę. W tym celu warto dwa razy do roku przeprowadzić zabieg napowietrzania gleby metodą nakłuwania lub dziurkowania. Jest to istotne, gdyż w ten sposób rozluźnisz glebę, poprawisz jej przepuszczalność oraz ułatwisz dostęp powietrza do korzeni trawy. Warto także przy tym pamiętać o zabezpieczeniu gleby przed nadmiernymi opadami deszczu, które mogą uszkodzić strukturę gleby i doprowadzić do erozji.
Od czego zaczac trawnik?
Najpierw od podłoża! Zanim rozpoczniesz prace nad trawnikiem, pamiętaj o wykonaniu wszystkich prac ziemnych. Podłoże musi być ułożone równomiernie, by uniknąć niepotrzebnego kopania. Pamiętaj też o instalacjach podziemnych! Jeśli masz już gotowe podłoże, możesz przejść do kolejnego etapu – ubijania i wyrównywania terenu. Trawnik powinien być zakładany na samym końcu urządzania ogrodu, ale warto go zaplanować już na samym początku.
Jak zakładać trawnik na wiosnę?
Wysiewanie trawnika to czynność, którą należy wykonać wiosną, gdy temperatury są już stosunkowo wysokie. Siew trawnika powinniśmy przeprowadzić dwa razy – wzdłuż oraz w poprzek terenu, który ma zostać zazieleniony. Do tego celu potrzebujemy około 3 kg nasion na 100 m2 powierzchni, jednak warto pamiętać, że ta ilość może się różnić w zależności od rodzaju użytej mieszanki traw. Z tego powodu przed rozpoczęciem siewu warto dokładnie zapoznać się z etykietą opakowania i postępować według instrukcji producenta.
Jak usunac stara trawę i posiać nowa?
Jeśli chcemy pozbyć się starej, zniszczonej darń, możemy ją po prostu przekopać ręcznie lub przy pomocy glebogryzarki. Teren należy oczyścić z chwastów, kamieni i innych pozostałości. Następnie wysypujemy warstwę lekkiej, przepuszczalnej gleby, przegrabiamy do równej powierzchni i wysiewamy nową roślinność (albo szybciej – rozkładamy trawnik z rolki).
Co zrobić aby trawa była bardziej zielona?
Zaleca się regularne koszenie i podlewanie. Jeżeli używamy kosiarki z funkcją mulczowania to do minimum ograniczymy użycie nawozów sztucznych. W okresie suszy natomiast konieczne może być użycie zraszacza.
Czy glebogryzarką usunie stary trawnik?
Nie, prawdopodobnie nie będziesz w stanie tego zrobić sam. Glebogryzarka może jedynie rozdrobnić darń na mniejsze kawałki, ale całkowite usunięcie jej za pomocą tego narzędzia będzie trudne. Pamiętaj także, żeby dosypać nowej ziemi po glebogryzarce – bez tego trawnik nie będzie miał czym się utrzymać i szybko się ususzy.