Jeżeli chcesz samodzielnie zbudować schody, kalkulator schodów może okazać się niezastąpionym pomocnikiem. Obliczenie rozmiarów, potrzebnej ilości materiałów oraz kosztów to tylko kilka kliknięć. Dowiedz się jak go używać i jakie są jego możliwości!


Każdy kalkulator ma inny sposób obliczania, dlatego najlepiej jest przeanalizować wzór. Wzór bazuje na długości kroku (60-66 cm) i średniej głębokości stopnia (63 cm), którymi należy pomnożyć przez siebie. Wynik pomnóżenia to 63± 3cm. Najbardziej wygodna głębokość schodów to od 30° do 40°.

Jak obliczyc schody drewniane?

Najpierw nalezy pomnozyc wysokosc stopnia przez ilosc stopni – wychodzi sie wtedy wartosc, ktora dzielimy na 2. Nastepnie dzielimywage całego schodu przez rozmiar schodów i pomnozymy to przez liczbę stopni.

Jak zaprojektować schody wzór?

Najważniejszym elementem jest prawidłowa wysokość stopnia. Pamiętaj, że ma ona wpływ na to, jak szybko można się z niego zejść. Schody mogą mieć różną głębokość, ale ważne jest, aby suma podwójnej wysokości i głębokości stopnia mieściła się w granicach od 60 do 65 cm. Pamiętaj także o dobraniu odpowiedniego drewna – powinno być ono takie, które będzie wytrzymałe na uderzenia i łatwe w utrzymaniu czystości.

Jak tanim kosztem zrobić schody?

Najlepiej oszczędzić na materiałach. Za niedrogi materiał uznaje się buk klejony mozaikowo oraz stal malowana proszkowo. Wykończenie stalą nierdzewną będzie już droższe, a schody wykonane ze szkła będą kosztować najwięcej. Konstrukcja metalowa powinna być pomalowana na kolor szary.

Ile jest schodów na 4 piętro?

Badanie rozpoczynało ćwiczenie na bieżni przy zwiększającym się stopniowo tempie, aż do całkowitego wyczerpania. Następnie uczestnicy odpoczywali 15-20 minut i dopiero po tym czasie wchodzili po schodach na czwarte piętro pokonując 60 stopni schodów w dość szybkim tempie, bez zatrzymywania się.

Zobacz także:  Co to jest suchy tynk?

Ile potrzeba miejsca na schody?

Schody krzywoliniowe jednobiegowe o dowolnym kształcie zajmują 3,69 m². Schody krzywoliniowe kręcone mogą być rozwiązane na planie koła lub kwadratu – najczęściej z koncentrycznie umieszczonym słupem nośnym i zajmują 5,3 m².

Jakie powinny być stopnie na schodach?

Odpowiedź jest prosta – takie, by można się było nudzić na nich wygodnie i swobodnie. Wysokość stopni powinna wynosić h=14-19 cm, a szerokość s=25-32 cm. Schody bardzo wygodne powinny mieć 15 cm wysokości oraz 32 cm szerokości. Natomiast schody podrzędne charakteryzują się 19 cm wysokości oraz 25 cm szerokością.

Jak zrobić wygodne schody?

Najważniejsza jest ich stromość – kąt nachylenia nie powinien przekraczać 36°. Bardzo ważna jest też wysokość stopnia – zgodnie z prawem budowlanym, w domu jednorodzinnym nie może być większa niż 19 cm, ale najbardziej komfortowe będzie 15 cm.