Zastanawiasz się, ile za wykonanie boni na elewacji? Nie jest to łatwe pytanie, a odpowiedź zależy od wielu czynników. Poniższy artykuł przybliży Ci argumenty, które bierze się pod uwagę przy ustalaniu ceny. Dzięki temu będziesz mógł lepiej ocenić, czy oferta, którą otrzymasz, jest wystarczająco atrakcyjna.


Średnia cena boniowania wynosi 30 zł/m2. Są regiony, gdzie jest ona niższa, ale też w niektórych województwach trzeba zapłacić więcej. Cena będziena pewno jednym z kluczowych czynników decydujących o Wyborze ścian – oklein wewnętrznych . Cena uzależniona jest od kilku czynników takich jak : typ materiału ( styropian , pianka poliuretanowa , wełna mineralna ) , rodzaj i grubość ocieplenia , rozmiar Powierzchni do ocieplenia.

Jak samemu zrobić bonie ze styropianu?

Wystarczy zwykła wycinarka do styropianu, którą można dostać w wypożyczalni sprzętu budowlanego. Wycinanie jest bardzo proste: na przymocowanym do elewacji materiale należy zaznaczyć precyzyjnie miejsce boniowania, a następnie wypalić rowki o założonym przekroju i wymiarze.

Jak się zaklada bonie na elewacji?

Do boniowania powierzchni między boniami należy użyć siatki zbrojącej, która jest zatapiana w zaprawie klejowej. Powinna ona zachodzić na skrzydełka profilu do boniowania. W celu wycięcia boni wystarczy jedynie zwykła wycinarka – przeznaczona do tego typu materiału, którą można kupić w każdym sklepie budowlanym.

Co to jest boniowanie i gdzie się je stosuje?

Bonie, inaczej równoległe żłobienia to prostokątne paski modelowane w grubym tynku, które zwykło wykonywać się w narożach budynków. Najczęściej spotykamy się z boniami przy wejściach do budynków czy też oknach. Głównym celem boniowania jest nadanie fasadzie interesującego wyglądu oraz dodanie wrażenia przemyślanego projektu. Czasem możemy także spotkać się z boniami odbijającymi światło, które dodatkowo podkreślają interesujący design fasady.

Ile za m2 elewacji 2022?

Otóż jeżeli interesujemy się ocieplaniem styropianem to koszty oscylują w granicach 52-76 zł/m2. Za montaż arkuszy o grubości 10 cm, zapłacimy średnio 52-56 zł/m2, natomiast w przypadku tych powyżej 15 cm musimy liczyć się z kosztem na poziomie 65-76 zł/m2.

Zobacz także:  Jak zrobić dach na garażu z płyt betonowych?

Co zamiast Boni?

Jeśli marzysz o wyraźnym akcentowaniu swojego domu, a jednocześnie nie chcesz sięgnąć po klasyczne boni, to możesz postawić na paski. Paski to nowoczesna alternatywa dla boni, która sprawdzi się zarówno na elewacji, jak i wewnątrz budynku. Praktycznie każdy kolor nadaje się do stworzenia efektownych i niepowtarzalnych paseczków. Wystarczy odpowiednio je ze sobą połączyć.

Jak się montuje bonie?

Bonie można przyklejać na dwa sposoby: bezpośrednio do ściany lub na płytę GK. Wykonanie drugiego rozwiązania jest czasochłonne, ale trwalsze i bardziej estetyczne.Bonie wykonane są z dwóch warstw:The wear layer- to wierzchnia, łatwa do usunięcia powłoka, która chroni przed zabrudzeniami i łatwymi uszkodzeniami.
Evocel® backing- to bardzo mocna, elastyczna i lekka warstwa, która podtrzymuje całą strukturę boni i dodatkowo ją wzmacnia.
Pasy siatki zamontowane na listwach mają być przykryte „na zakład” siatką zbrojeniową i razem zatopione w kleju. Klejenie odbywa się przy użyciu specjalnego pistoletu do aplikacji kleju lub pacynki. Do tego celu najlepiej nadaje się klej poliuretanowy lub inny elastyczny klej np. EPS100.

Jak zrobić bonie wokół okien?

Potrzebne będą: klej mineralny do styropianu, bonie oraz gzymsy. Klej należy rozprowadzić pacą zębatą po całej powierzchni tynku wokół okna i nakładać na nią ozdobne elementy. Najpierw należy przykleić bonie, a potem gzymsy.