Zacznijmy od początku. Ile kosztuje przekształcenie działki rolnej na budowlaną? Wbrew pozorom, to nie jest takie proste. Ogrodników i geodetów jest mnóstwo, ale tylko nieliczni znają się na rzeczy. Poniżej przedstawiamy kilka istotnych aspektów, o których warto pamiętać przy tego typu transakcjach.

Odrolnienie działki i koszt w 2022 roku to kwota rzędu 87 435 złotych za jeden hektar.

Ile kosztuje przekształcenie działki rolnej na działkę budowlaną?

Opłata zależy od klasy gruntu oraz jego powierzchni. Aktualnie opłata wynosi od 87 435 zł do nawet 437 175 zł za 1 ha. Należność ta jest pobierana w formie jednorazowej płatności i należy ją uiścić w ciągu 60 dni od faktycznego wyłączenia grunty z produkcji rolnej.

Jak przekształcić działkę rolna na budowlana 2022?

Kroki, jakie trzeba wykonać, aby przekształcić działkę rolną na budowlaną, teoretycznie są tylko trzy: złożyć wniosek o odrolnienie działki i uznanie jej za budowlaną, wyłączyć działkę z produkcji rolnej, uiścić stosowne opłaty. W praktyce cała procedura może być bardziej skomplikowana i czasochłonna. Warto więc wiedzieć, jakie kroki należy podjąć oraz jakie dokumenty będą potrzebne.

W pierwszej kolejności należy zgromadzić dokumentację dotyczącą działki: akt notarialny lub decyzje administracyjne o jej obróbce lub użytkowaniu (jeśli taka decyzja została wydana), mapka do celów procesu urbanistycznego oraz inwentaryzacja architektoniczna miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Następnie trzeba się dowiedzieć, czy na terenie gminy, w której leży działka obowiązuje studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

Jak długo trzeba czekać na przekształcenie działki rolnej w budowlana?

W przypadku braku planu zagospodarowania przestrzennego można dokonać tzw. podziału rolnego działki, na działki o minimalnej powierzchni 3000 m kw. Po takim podziale możliwe jest ubieganie się o zgodę na budowę domu w trybie indywidualnym. Wydanie takiej zgody może potrwać ok. 2-3 miesięcy.

Zobacz także:  Ile kosztują garaże blaszaki?

Ile kosztuje odrolnienie działki 1000m2?

Odrolnienie działki 1000m2 klasy IVa, wytworzonej z gleb pochodzenia organicznego, będzie kosztowało 5 401,50 zł.

Czy opłaca się odrolnić działkę?

Zdecydowanie tak, choć proces jest żmudny i często kończy się fiaskiem. Aby się powiodło, musimy znaleźć odpowiedni teren i samodzielnie doprowadzić do zmiany jego statusu. Jeśli uda się nam to bez pomocy fachowców, oszczędności mogą być naprawdę duże.

Ile trwa przeksztalcenie dzialki na budowlana?

Wiadomo, ze rozpatrywanie wniosku oraz decyzje maksymalnie 2 miesiace. To samo tyczy sie wykluczeniu dzialki z produkcji rolniczej. Dzieki temu inwestycja moze byc realizowana stacjonarnie bez koniecznosci ciaglego Dogladania sie jej.

Kiedy nie trzeba odrolnić działki?

Odrolnienie działki rolnej jest wymagane przed jej przeznaczeniem na cele inwentarskie, leśne oraz nieleśne. Przesłanka ta nie dotyczy jednak wszystkich gruntów – obejmuje tylko grunty klasy I, II i III (a i b) pochodzenia organicznego lub mineralnego, a także klasy IV (a i b), V i VI – pochodzenia organicznego. Pozostałe „słabsze” ziemie, tj. te o klasie IV-VI pochodzenia mineralnego, nie wymagają natomiast uzyskania decyzji o wyłączeniu z produkcji rolniczej.