Ogrzewanie podłogowe to ciekawa alternatywa dla tradycyjnego ogrzewania. Nie jest jednak wolne od wad. Poniżej przedstawiamy 3 przypadki, w których ogrzewanie podłogowe nie jest wskazane.

Na ogrzewanej podłodze nie zaleca się stawiać dużych powierzchniowo przedmiotów, które przylegałyby całą powierzchnią do podłogi, np. mebli bez nóżek. Są miejsca, które instalacja musi całkowicie ominąć, np. wannę, brodzik i szafki kuchenne.

Co jest lepsze ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?

Ogrzewanie podłogowe jest lepsze niż grzanie kaloryferami. Podłogówka nagrzewa się powoli, ale także stygnie powoli. Dzięki temu, że nagrzewa się powoli, nie tracimyenergii w sezonie grzewczym. Ogrzewanie podłogowe jest bardziej ekologiczne i ekonomiczne niż ogrzewanie kaloryferami.

Czy warto zakładać ogrzewanie podłogowe?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wiele zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb. Jeśli jednak szukasz efektywnego i komfortowego sposobu ogrzania swojego domu, to ogrzewanie podłogowe może być dla ciebie idealnym rozwiązaniem.

Ogrzewanie podłogowe zapewnia bardzo dobre, równomierne ogrzanie całego pomieszczenia. Bez chłodniejszych i cieplejszych miejsc oraz wrażenia zimnej podłogi. Wszystko dlatego że – w przeciwieństwie do grzejników – nie dostarczamy ciepła w jednym miejscu, z którego ma się ono dopiero rozprzestrzenić na pomieszczenie. Dzięki temu ciepło jest rozkładane równomiernie i można je lepiej dopasować do swoich potrzeb.

Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe wodne?

Materiały to wydatek: 80 – 180 zł / m2. Montaż podłogówki (robocizna) to kolejne 20 – 100 zł za m2.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne jest nieco droższe. Materiały to wydatek: 90 – 300 zę / m2. Podobnie jak w przypadku ogrzewania wodnego, montaż podłogówki (robocizna) to kolejne 20 – 100 zł za m2.

Czy wystarczy tylko ogrzewanie podłogowe?

Wiele osób na to pytanie odpowiada „Zdecydowanie tak, szczególnie w domach niskoenergetycznych i jednokondygnacyjnych.” Rozwiązanie to jest optymalne dla wielu domów jednorodzinnych, które mają rozdzielacz ogrzewania. Ogrzewanie podłogowe pozwala utrzymać stałą temperaturę w całym domu bez konieczności używania dodatkowego ogrzewania. Ponadto, ogrzewanie podłogowe zwykle jest tańsze w utrzymaniu niż ogrzewanie grzejnikowe i daje więcej swobody jeśli chodzi o aranżację mebli.

Zobacz także:  Co to znaczy dom w stanie surowym zamkniętym?

Jaka jest żywotność ogrzewania podłogowego?

Podłogi grzewcze z zatopionymi przewodami mają około 50-letnią żywotność. Aby jednak czas eksploatacji był tak długi, do jej budowy wykorzystane muszą być materiały wysokiej jakości. System musi być sprawny i zabezpieczony przed przegrzaniem.

Czy przy ogrzewaniu podłogowym bardziej się kurzy?

Zdania są podzielone, jednak fachowcy zgadzają się, że prawidłowo zamontowane ogrzewanie podłogowe nie powoduje większej ilości kurzu w powietrzu. Ciepło rozchodzi się poprzez promieniowanie i dlatego minimalnie unosi kurz przy samej powierzchni podłogi. Ilość kurzu w powietrzu nie jest więc tak duża, a dodatkowo ogrzewanie podłogowe utrudnia rozprzestrzenianie się bakterii i grzybów.

Czy ogrzewanie podłogowe jest tańsze?

Ekspert od urządzeń grzewczych przekonuje, że koszty wykonania instalacji ogrzewania podłogowego są wyższe niż w przypadku ogrzewania tradycyjnego, ale w ogólnym rozrachunku ta różnica w kosztach inwestycyjnych bardzo szybko się zwraca. Jest to ogrzewanie zdecydowanie bardziej oszczędne.