Żywica epoksydowa to jeden z najbardziej popularnych i uniwersalnych materiałów klejących. Jest stosowana w wielu dziedzinach, od budownictwa po motoryzację. Żywica epoksydowa jest wytrzymała i elastyczna, a jej klejąca moc jest trwała i niezawodna.
Żywica epoksydowa jest wykorzystywana do klejenia, laminowania oraz zalewania impregnującego różnego typu powierzchni. Jest to syntetyczna masa, która chroni pokrywane nią m.in. beton, drewno, metal, a nawet szkło przed wodą, temperaturą, chemikaliami, dużym naciskiem oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Żywica epoksydowa może być stosowana w różnych branżach takich jak budownictwo, motoryzacja czy też rolnictwo.
Czy żywica jest rakotwórcza?
Według badań przeprowadzonych przez American Cancer Society, kontakt z niestwardniałą żywicą poliuretanową może mieć potencjalne działanie rakotwórcze. Podczas ekspozycji na tę substancję występuje ryzyko wystąpienia nowotworów skóry i płuc. Z kolei żywica epoksydowa może powodować schorzenia skóry, takie jak egzema lub łuszczyca. Dlatego też bardzo ważne jest stosowanie się do zasad BHP podczas pracy z takimi materiałami.
Do czego nie klei się żywica epoksydowa?
Głównie do produktów z polietylenem o dużej gęstości, które są szeroko dostępne i stosowane w codziennym życiu. Są to między innymi kanistry, skrzynki na butelki, beczki czy worki na śmieci. Folia plastikowa ma podobne właściwości, dlatego też nie jest polecana do klejenia żywic epoksydowych.
Czy żywica epoksydowa jest trująca?
Jest szkodliwa dla zdrowia. Może awokujować reakcje alergiczne i egzemy, powodować podrażnienia oczu i skóry. Należy unikać kontaktu ze środkami chemicznymi stosowanymi do produkcji żywic epoksydowych, a w przypadku ich wdychania należy przerwać ekspozycję na środki chemiczne.
Ile kosztuje żywica epoksydowa?
Żywica epoksydowa jest syntetycznym materiałem, który można stosować w różnych przemyśle. Cena żywicy epoksydowej jest uzależniona od rodzaju i producenta.
Pojedynczy składnik żywicy epoksydowej kosztuje około 30-40 złotych za kilogram, dwuskładnikowa żywica epoksydowa kosztuje 50-100 złotych. Cena tego materiału może być jeszcze wyższa, jeśli chodzi o żywicę epoksydową specjalistyczną.
Dlaczego żywica się gotuje?
Aby żywica mogła się gotować musi być podgrzewana do czegoś więcej niż 100 stopni Celsjusza. W zależności od tego jakie są warunki atmosferyczne (czy jest gorąco, czy zimno) żywica może się gotować już przy niższych temperaturach. Wentylacja jest ważna, ponieważ pozwala ona odsunąć szkodliwe opary od miejsca pracy.
Czy żywica smierdzi?
Z całą pewnością nie, a dodatkowo można ją stosować w różnych proporcjach. Dzięki temu każdy może uzyskać oczekiwane własności. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu żywica jest w stanie spełnić oczekiwania każdego.
Co zamiast żywicy epoksydowej?
Moskitiery na okna są najczęściej budowane z tworzywa sztucznego – poliestru. Dlaczego? Ponieważ jest to materiał tańszy od epoksydu, który jest używany do produkcji moskitier. Najwyższą transparentność oraz długotrwałą stabilizację na promieniowanie UV (stół nie będzie żółknąć od słońca) można uzyskać stosując żywicę poliestrową np. Synolite 0328-A-1.