Poddasze to najczęściej nieużytkowa część strychu w starych domach. Można jednak z powodzeniem zaadaptować je na pokój lub dodatkową sypialnię. Warto jednak pamiętać o odpowiednim ociepleniu poddasza, aby cieszyć się komfortowym i ciepłym mieszkaniem.


Najlepszym wyborem jest wełna mineralna, którą układa się między krokwiami i listwami drewnianymi. Możemy także zdecydować się na styropian lub wełnę drzewną, ale te materiały są mniej skuteczne niż wełna mineralna.

Jak ocieplić poddasze żeby nie było gorąco?

W tym celu należy zadbać o prawidłowy montaż okien dachowych o niskim współczynniku przenikania ciepła czy nowoczesnej technologii odbijania promieni słonecznych. W porze wysokich temperatur warto także zastosować na oknach rolety lub żaluzje, które dodatkowo osłonią wnętrza przed nagrzewaniem.

Jak tanio ocieplić poddasze?

Sposobem na ekonomiczne ocieplenie poddasza jest wełna mineralna. Za 1 m2 wełny o grubości 15 cm zapłacimy od 10 zł do 20 zł. Grubsza wełna (20 cm) kosztuje od 20 zł do 30zł za metr kwadratowy. Pamiętać należy także o paroizolacji, za którą zapłacimy od 2 zł do 10 zł/m2. Warto wiedzieć, że aby uzyskać optymalny efekt termoizolacyjny, Paroizolacja powinna mieć 25cm, a wełna 35-40cm

Jak ocieplić istniejący dach?

Najlepiej podczas docieplania urządzić poddasze, które można wykonać przez wdmuchanie izolacji w postaci sypkiej za pomocą specjalnego agregatu z wężem. Materiał podawany jest pod ciśnieniem, co gwarantuje dotarcie granulek do każdego zakamarka poprzez specjalnie przygotowane niewielkie otwory techniczne.

Czy warto ocieplać stary dom?

Chyba każdy właściciel takiego domu zapyta się o to, czy warto inwestować w jego ocieplenie. W zasadzie odpowiedź brzmi: TAK. Dlaczego? Głównie dlatego, że pozwoli to istotnie obniżyć rachunki za energię, a co za tym idzie – pokaźnie poprawić komfort życia wewnątrz budynku.

Zobacz także:  Ile kosztują fundamenty pod dom 120m2?

Niestety niewielu posiadaczy starych domów decyduje się na taki krok. Wynika to przede wszystkim ze strachu przed dużymi kosztami, które mogą się wiązać z takim przedsięwzięciem. O ile rzeczywiście koszt samego ocieplenia może być dość duży, to istnieje kilka sposobów na obniżenie go do minimum. Jednym z nich jest staranne przygotowanie się do remontu i skrupulatne wykonanie wszystkich prac według planu.

Jak ocieplić stare poddasze krok po kroku?

Krok 1: Docinając wełnę z odpowiednim naddatkiem instalujemy ją pomiędzy krokwiami. Krok 2: Drugą warstwę wełny mineralnej szklanej nasadzamy na wieszaki lub uchwyty profili montażowych. Krok 3: Warstwy termoizolacji podtrzymywane będą przez profile montażowe do płyt g-k.

Co zrobić żeby było chłodniej na poddaszu?

Najlepiej wietrzyć przestrzennie. Otwierając jedno okno powodujemy, że gorące powietrze z poddasza ulatuje na zewnątrz. Warto otwierać okna po przeciwnych stronach mieszkania lub domu, tak by można było regulować ciśnienie. Unikniemy wtedy trzaskania drzwi i okien.

Dlaczego na poddaszu w pokojach jest zimno?

Najczęściej jest to spowodowane nie tyle zbyt małą grubością warstwy ocieplenia, co niedokładnym ułożeniem i dopasowaniem do przestrzeni między krokwiowej oraz poszczególnych fragmentów izolacji. Ociepleniu należy też przykładać szczególną uwagę podczas projektowania dachu skośnego, gdyż błędy w tym zakresie mogą być przyczyną poważnych problemów cieplnych na poddaszu.