Żeby dowiedzieć się, jak zrobić to dobrze, posłuchaj tego artykułu.
Przyklejanie listew przypodłogowych jest procesem, który można wykonać samodzielnie bez potrzeby używania specjalistycznych narzędzi czy skomplikowanych metod. Jeśli zdecydujemy się na tańszy i bardziej popularny klej do drewna, istnieje duże prawdopodobieństwo, że listwy się odkleją. Dlatego warto wybrać jeden z klejów montażowych z grupy klejów DIY firmy Soudal – wodoodpornego kleju montażowego 48A, neoprenowego kleju montażowego 100A, kleju-uszczelniacza Fix All Flexi lub Fix All High Tack. Są to produkty o wysokiej jakości, które szybko i trwale przyklejają listwy bez konieczności użycia wkrętów czy kołków rozporowych.
Ile cm kryje listwa przypodłogowa?
Zdaniem większości producentów dostępnych na rynku, kryje ona około półtora centymetra. Jest to jednak zdecydowanie za mało, jeżeli weźmiemy pod uwagę staranne i profesjonalne wykonanie parkietu. Warto zatem zastanowić się nad samodzielnym wykonaniem listew na miarę swoich potrzeb. Takie działanie gwarantuje nam lepsze dopasowanie materiału do naszych potrzeb oraz oszczędność finansowa.
Jak połączyć listwy przypodłogowe?
Najlepiej to zrobić używając kleju do MDF – można go kupić w każdym sklepie budowlanym. Klej powinien być mocny, żeby szybko załapał listwę, nawet jeśli ściana będzie lekko „po łuku”.
Jak zamontować listwy przypodłogowe na klej?
Najpierw nanies klej punktowo lub zygzakami na listwę. Następnie przyłóż listwę do ściany i mocno dociśnij. Po zakończeniu pracy szczelnie zamknij kartusz, dzięki czemu kleju Fix All High Tack będziesz mógł używać przez kolejne kilka miesięcy.
Czym przykleić listwy podłogowe do ściany?
Kleje i silikony, to najprostszy sposób na przyklejenie listew podłogowych do ściany. Newralgicznym elementem jest tutaj oczywiście klej – Soudal Fix All High Tack lub inny klej do styropianu, tapet, itd. Klej musi być odporny na wodę oraz temperatury i gwarantować wysoki poziom trwałości – taki jak przy przyklejaniu glazury czy terakoty.
Ile kleju na listwy przypodłogowe?
Jeśli chodzi o ten aspekt, to klej do listew jest niezwykle wydajnym produktem. Jedna tuba kleju o pojemności 300 mililitrów powinna starczyć na blisko osiem metrów bieżących listwy. Osobną kategorią są kleje służące do łączenia listew między sobą – ich zużycie jest uzależnione od tego, czy dane elementy mają się ze sobą łączyć bezpośrednio, czy też potrzebujemy dodatkowego wsparcia (np. metalowego).
Czy muszą być listwy przypodłogowe?
Każdy remont wiąże się z koniecznością wykonania dylatacji, a jej elementem jest listwa przypodłogowa. Bez niej niestabilna podłoga mogłaby się unosić w miejscu łączenia ze ścianą lub wrastać w nią. Warto podkreślić, że bezlistwowa dylatacja może być problematyczna i bardzo kosztowna w usunięciu.
Czy montować listwy za meblami?
Nawet jeśli masz doświadczenie w skręcaniu mebli i wiesz, jak prawidłowo to robić, nie warto ryzykować. Najlepszym rozwiązaniem jest klejenie ich tuż po ostatnim etapie malowania pomieszczeń lub zamontowaniu drzwi i mebli na wymiar. W takim przypadku gwarantujemy Ci zadowolenie z efektu końcowego, gdyż listwy przypodłogowe docięte są idealnie i maskują m.