Czy glicynia i wisteria to to samo? Można by sądzić, że tak, ponieważ są to dwie kwiaty o podobnych kształtach i kolorach. Jednak gdy się je bliżej przyjrzeć, można zauważyć pewne różnice. W tym artykule postaram się przybliżyć Czytelnikom różnice między tymi dwoma kwiatami.


Glicynia, zwana także wisterią lub słodliną, to jeden z najpiękniejszych i najbujniej kwitnących pnączy. Jeśli zapewnimy glicynii odpowiednie warunki wzrostu i właściwą pielęgnację, odwdzięczy się pięknymi kwiatami. Wymaga ona jednak dużo miejsca, ponieważ może osiągać nawet 20-30 metrów długości. Ponadto, glicynia kwitnie tylko raz w roku – na przełomie maja i czerwca.

Czy glicynia szybko rośnie?

Bazując na przesłance, glicynia kwiecista rośnie bardzo szybko. Z związku z tym wymaga silnych podpór oraz regularnego przycinania, ponieważ nieformowana może w ciągu kilku lat rozprzestrzenić się na cały ogród. Jak szybko rośnie glicynia? Szybkość wzrostu tej rośliny to 2-3 m rocznie.

Czy wisteria jest trująca?

Zdecydowana większość części rośliny jest trująca – nasiona, kwiaty i liście zawierają szkodliwe substancje. Obecność takich związków jak glikozyd, wisterin i toksyczna żywica wpływa na toksyczne właściwości rośliny. Najsilniej trujące są nasiona, jednak również kwiaty i liście mogą powodować problemy zdrowotne. Objawami zatrucia glicynią mogą być nudności, ból brzucha, wymioty oraz biegunka.

Ile razy w roku kwitnie glicynia?

Glicynia kwitnie dwa razy w roku – pierwszy okres kwitnienia przypada na przełom maja i czerwca, a drugi na przełom sierpnia i września. Aby zapewnić glicynii prawidłowe cięcie, można ją obsypać kwiatami nawet dwa razy w roku!

Jaka wisteria najlepsza?

Wisteria rosea to jedna z najpopularniejszych odmian w naszym klimacie. Wyrasta na kilkumetrowe drzewa, z których zwisają się girlandy różowych pnączy. Jej zachwycającą kuzynką jest też glicynia kwiecista, która z kolei przyjmuje najczęściej jasnofioletowe kolory.

Zobacz także:  Jakie przewody do połączeń w rozdzielnicy?

Czy glicynia kwitnie dwa razy?

Glicynia kwiecista w odmianie 'Violacea Plena’ produces podwójne, fioletowe kwiaty. Jest to gatunek rośliny doniczkowej, która kwitnie na krótkopędach. Pąki kwiatowe tworzą się na wiosnę na pędach dwuletnich i starszych. Aby uzyskać optymalny efekt, należy ją przycinać w letnie miesiące.

Gdzie najlepiej sadzić glicynie?

Najlepsze miejsce dla glicynii to ciepła i nasłoneczniona południowa ściana. Jeśli roślinę posadzimy w półcieniu, z pewnością będzie rozwijać się znacznie słabiej niż ta, która rośnie w słońcu. Pełne ocienienie prowadzi niemal zawsze do całkowitego obumarcia glicynii.

Czy glicynia jest wieloletnia?

Czy roślina ta jest odporna na chłód? Tak, jest to kwiecista roślina wieloletnia, która charakteryzuje się dość dobrą odpornością na chłód. Pachnące kwiaty glicynii japońskiej są bardzo efektowne i zachwycające.