Czosnek to warzywo, które ma wiele zalet. Jest bogaty w witaminy i minerały, działa antyseptycznie i pomaga w walce z wirusami. Można go dodawać do wielu potraw, a także stosować na zmiany skórne. Aby uzyskać duże główki czosnku, warto stosować się do poniższych wskazówek.
Kwiatostany należy obciąć, nie usuwając przy tym całego pędu w drugiej połowie czerwca, najpóźniej w lipcu. Tzn. odetnij większą część kwiatu, ale nie ścieraj ich delikatnych pędów. Takim ogłowieniu umożliwimy podziemnym główkom czosnku nabranie jeszcze większej objętości – będzie ich mniej i każda będzie mogła się lepiej rozwinąć.
Kiedy sadzi się czosnek do gruntu?
Zaleca się, aby czosnek był sadzony w październiku lub na początku listopada jesienią lub wiosną (w marcu lub na początku kwietnia). Czosnek sadzony jesienią tworzy większe główki niż czosnek jare (sadzony wiosną), który nie wytwarza pędu kwiatostanowego.
Jak głęboko sadzić czosnek na wiosnę?
Ząbki sadzi się na głębokość około 3-5 cm, a cebulki powietrzne około 1 cm. Pamiętaj, aby przed sadzeniem rozdrobnić ziarna i wybrać największe i najbardziej żywotne. Czosnek lubi gleby bogate w próchnicę, dlatego warto dodać ją do ogrodu przed jego posadzeniem.
Kiedy sadzi się czosnek na wiosnę?
Najbardziej optymalnym terminem jest koniec marca lub początek kwietnia. Gdy tylko pogoda na to pozwoli, tzn. kiedy po wiosennych roztopach gleba trochę przeschnie, należy spulchnić mocno ziemię oraz wykonać rowki rzędowe, w które należy wysadzić czosnek. Jeśli chcemy uzyskać większe plony, warto stosować się do kilku podstawowych zasad. Dobrze jest przykładowo pamiętać o odpowiednim nawożeniu i doglądaniu roślin.
Co lubi czosnek?
Czosnek potrzebuje gleb o bogatej zawartości próchnicy, które dobrze zatrzymują wodę, ale nie są podmokłe. Najlepsze jest czarne lub ciemnobrązowe podłoże. Czosnek uprawiamy na polach uprzednio obsianych jarymi i późnymi kwitnącymi roślinami motylkowymi, np. makami (wczesnym plonem będzie wtedy mak), fasolą albo grochem. Inne warzywa, takie jak ogórek czy burak, mogą być też dobrym przedplonem dla czosnku.
Czym zasilić czosnek na wiosnę?
Temat ten jest bardzo ważny, gdyż decyduje on o tym, czy ziemia będzie urodzajna. Ziemia powinna być lekka i przepuszczalna, a pH powinno się mieścić w granicach 6-7. Jeśli chodzi o nawozy, to polecane są te naturalne: Obornik bydlęcy granulowany czy kompost granulowany.
Czego nie sadzić obok czosnku?
Czosnek nie powinien być sadzony w pobliżu roślin kapustnych, buraków, fasoli oraz cebuli. Jest to spowodowane tym, że wzrost tych warzyw jest zahamowany przez słabe sąsiedztwo. Ponadto czosnek ma tendencję do spowalniania wzrostu sałaty głowiastej oraz ogórka. Warto pamiętać także o tym, że podczas deszczowej pory roku może dojść do zgnilizny ogórka spowodowanego obecnością fasoli lub sałaty. Dlatego te warzywa powinno się sadzić oddzielnie od siebie.
Czy zaprawiać czosnek przed sadzeniem?
Tak! Zaleca się moczenie ząbków czosnku przez 30 minut w roztworze preparatów grzybobójczych, aby chronić plantację przed nicieniami i chorobami grzybowymi.