Działki siedliskowe to obszary, które są przeznaczone pod życie i rozwój żyjątek. Należy do nich także ochrona środowiska oraz utrzymanie różnorodności biologicznej. Siedliska spełniają wiele funkcji życiowych i są źródłem dobrostanu człowieka. Co to oznacza? Zajmijmy się tym bliżej.
Działki siedliskowe to niewielkie grunty na wsi, które podlegają odrębnym przepisom prawnym niż pozostałe działki rolne. Ustawa o gospodarce gruntami przeznacza je wyłącznie pod budownictwo zagrodowe, czyli takie, które może być wykorzystywane na cele mieszkaniowe lub gospodarcze rolnika (np. stodoła). Pragnąc zamieszkać na takiej działce, rolnik musi prowadzić gospodarstwo rolne na innym gruncie.
Czy każdy może kupić działkę siedliskową?
Wbrew pozorom, nie jest to takie proste. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na to, kim jesteśmy – rolnikiem czy osobą, która w myśl polskiego prawa rolnikiem nie jest. Jeśli będzie to druga grupa osób, możemy mieć problemy z prowadzeniem działalności rolniczej na terenie siedliska.
Co można wybudować na działce siedliskowej?
Szczegółowy paragraf
Na terenie działki siedliskowej jest wiele rodzajów obiektów, które można zbudować bez pozwolenia. Można więc zbudować na niej obiekty gospodarcze związane z produkcją rolną, a także uzupełniające zabudowę zagrodową o parametrach określonych w art. 29 Prawa budowlanego.
Czy działka siedliskowa jest działka rolna?
Zazwyczaj tak, ponieważ jest przeznaczona na zabudowę zagrodową. Warto jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach działka siedliskowa może być częścią działki rolnej, a w innych – nie.
Czy opłaca się kupić siedlisko?
Siedliska są atrakcyjne dla osób zmęczonych miejskim życiem – hałasem i korkami ulicznymi. Kusi także perspektywa kontaktu z naturą, uprawiania własnych warzyw i owoców. Niektórzy właściciele siedlisk urządzają w nich gospodarstwa agroturystyczne. Jeśli zdecydujemy się na zakup siedliska, powinniśmy jednak dobrze się zastanowić, czy na pewno będziemy mogli tam spędzać dużo czasu – bo to ono decyduje o tym, czy opłaca się inwestować w taki dom.
Jak sprawdzić czy działka jest siedliskowa?
Wziąć pod uwagę przede wszystkim czy na działce znajdują się jakieś budynki, a także czy działka posiada dostęp do infrastruktury (kanalizacja, drogi, środki transportu itd.). Jeżeli tak to jest duża szansa, że jest to właśnie siedliskowa.
Ile wynosi podatek od siedliska?
Jego wysokość oblicza się od wartości posiadanej nieruchomości – zazwyczaj wynosi on 1-2%. Podatek katastralny opłacany jest co roku.
Jak odrolnić działkę siedliskową?
Odrolnienie działki polega na zmianie przeznaczenia gruntu w planie zagospodarowania przestrzennego gminy. Jeżeli nie ma takiego planu, gmina ustala zmiany warunków zabudowy gruntu.