Nie wiesz, czym jest wentylacja mechaniczna wywiewna? Nie szkodzi! W tym artykule dowiesz się wszystkiego o tym, czym jest wentylacja mechaniczna i jakie są jej zalety.

Wentylacja wywiewna to wentylacja mechaniczna, w której ruch powietrza wymuszony jest przez wentylator (centralę wentylacyjną). Elementami systemu wentylacji wywiewnej oprócz wentylatora, są nawiewniki (okienne lub ścienne) oraz kratki wentylacyjne.

Jakie są rodzaje wentylacji mechanicznej?

Wentylacja mechaniczna może być wywiewna, nawiewno-wywiewna lub z odzyskiem ciepła. Najczęściej stosowana jest wentylacja mechaniczna wywiewna, która polega na ciągłym usuwaniu zużytego powietrza na zewnątrz. Wentylacja nawiewno-wywiewna łączy w sobie wentylację wywiewną z nawiewem świeżego powietrza z zewnątrzu. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest najbardziej efektywnym sposobem wentylowania, ponieważ polega ona na ogrzewaniu i wymianie powietrza wewnętrznego bez strat energii.

Ile kosztuje instalacja wentylacji mechanicznej?

Cena za metr kwadratowy wynosi od 90 do 120 złotych. W przypadku domu o powierzchni 100 m2, koszt wentylacji będzie wynosił 9 000 zł – 12 000 zł. Dla domu o powierzchni 150 m2 koszt wyniesie 16 000 zł – 18 000 zł.

Czy wentylacja mechaniczna musi pracować cały czas?

Zdaniem naukowców, tak. Półgodzinne lub godzinne wietrzenie nie dostarczy dla ludzi zapasu świeżego powietrza, które miałoby wystarczyć na całą dobę. Dlatego też wentylacja mechaniczna powinna pracować przez całą dobę.

Co daje wentylacja mechaniczna?

Jest to gwarancja prawidłowej wymiany powietrza w każdym pomieszczeniu. Zalety tego rozwiązania są oczywiste – pozwala to na utrzymanie optymalnej temperatury i wilgotności powietrza, a tym samym zapewnia komfortowe warunki do pracy czy życia. Dodatkowo, rekuperatorach mogą być sterowane niezależnie od siebie, co daje możliwość dostosowania wentylacji do bieżących potrzeb.

Jak działa wentylacja mechaniczna w bloku?

Wentylacja mechaniczna przepływowo-wymuszona to system wentylacyjny, w którym ruch powietrza wywołany jest przez wentylator. Działa on dzięki ciągle wymuszonej cyrkulacji powietrza przez cały obiekt. W bloku taki system wentylacji mechanicznej jest najczęściej stosowany ze względu na łatwy montaż i eksploatację.System ten gwarantuje stały dopływ świeżego powietrza do wszystkich pomieszczeń oraz usuwanie zanieczyszczonego powietrza na zewnątrz.

Zobacz także:  Czym najlepiej przykleić listwy przypodłogowe?

Kiedy wymagana jest wentylacja mechaniczna?

Wentylacja mechaniczna jest wymagana w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi, w pomieszczeniach bez otwieranych okien, a także w innych pomieszczeniach, w których ze względów zdrowotnych, technologicznych lub bezpieczeństwa konieczne jest zapewnienie wymiany powietrza. Wentylacja mechaniczna może być również wymagana w innych sytuacjach, np. gdy hałas z zewnątrz jest tak duży, że otwarcie okien nie jest możliwe lub gdy potrzebna jest stała temperatura i wilgotność powietrza.

Jaka wentylacja lepsza?

Oczywiście wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna, która jest w stanie dokładnie kontrolować dopływ powietrza i ma bardzo niski poziom strat energii. Jest ona szczególnie ważna w przypadku budynków o dobrej izolacji termicznej, ponieważ rola strat wentylacyjnych w całym bilansie energetycznym rośnie. Wentylacja mechaniczna jest też bardzo efektywna w domach jednorodzinnych, ponieważ eliminuje problem kondensacji na ścianach i zapewnia optymalną wilgotność powietrza wewnątrz pomieszczeń.