suchy tynk to jeden z najważniejszych elementów wykończenia ścian wewnątrz pomieszczeń. To on decyduje o ich estetyce, ale także o ich funkcjonalności. Jego najważniejszymi zaletami są: szybki i łatwy montaż, uniwersalność oraz trwałość.


Suchy tynk to płyta gipsowo-kartonowa, przyklejona do murowanej lub betonowej ściany za pomocą kleju gipsowego Knauf Perlfix T. Płyty gipsowe na ścianach nazywa się suchymi tynkami ze względu na to, że unikają one tak zwanych prac mokrych. Suchy tynk jest więc dobrym sposobem na wykończenie ścian, kiedy chcemy uniknąć rozprowadzania masy tynkarskiej czy też szpachlowania.

Kiedy najczęściej stosujemy suchy tynk?

Jeśli potrzebujemy szybko i sprawnie wyrównać ściany lub sufit, suchy tynk jest rozwiązaniem idealnym. Inwestorzy chętnie wykorzystują płyty gipsowo-kartonowe do wszelkiego rodzaju prac wykończeniowych: począwszy od stawiania ścian działowych i wykonywania technicznych oraz dekoracyjnych zabudów (wykończenie sufitów podwieszanych), a skończywszy na wyrównywaniu i wygładzaniu ścian. Płytki g-k są dostępne w różnych formatach i grubościach, co sprawia, że można je dopasować do każdego rodzaju powierzchni.

Ile kosztuje suchy tynk?

Cena za metr kwadratowy suchych tynków zaczyna się od 150zł. Koszt uzależniony jest głównie od rodzaju wykonywanych ścian. Wykończenie ścian po łuku z płyt gipsowych będzie droższe niż sufit podwieszany jednopoziomowy. Cena sufitu podwieszonego to 40-90zł/m2.

Jak sprawdzić czy tynk jest suchy?

Postępujemy w następujący sposób: za pomocą wilgotnościomierza umieszczamy sondę w kilku miejscach na tynku. Jeśli odczytane wartości będą poniżej 12%, to można przystąpić do następnego etapu obróbki, czyli np. gładzenia ścian.

Czy ściany GK się tynkuje?

Tak, tynki gipsowe można układać cienkowarstwowo na przygotowanych wcześniej płytach GK. Do tego celu używa się zwykle tynku gipsowego tradycyjnego albo mas bitumicznych (np. masy szpachlowe). Płyty GK mają lepsze właściwości akustyczne i cieplne niż stare materiały budowlane takie jak cegła, pustak ceramiczny,beton komórkowy.

Zobacz także:  Ile kosztuje płyta stropowa?

Co lepsze tynki czy płyty gipsowe?

Wbrew powszechnym stereotypom oba rodzaje są trwałe i zależą od jakości wykonania prac oraz zastosowania. Oba rodzaje można też w razie potrzeby naprawić. Co więcej, konstrukcje gipsowo-kartonowe są lekkie i mają wiele zastosowań.

Co jest tańsze tynki czy karton gips?

Istotny jest także czas, w którym można położyć farby, tapety czy płytki. Tynk musi dokładnie wyschnąć a karton gips schnie około 24 godziny.

Jaka zaletę mają tynki suche w pomieszczeniach wewnętrznych?

W jaki sposób używa się ich, aby stworzyć odpowiedni mikroklimat?

Tynki mają dobre właściwości izolacyjne cieplne oraz dobre zdolności do wchłaniania i oddawania wilgoci. W przypadku pomieszczeń mieszkalnych można je stosować, aby regulować mikroklimat. Tynki gipsowe, wapienne lub glinowe są najlepsze do tego celu.