Wstęp:
Jeśli zastanawiasz się, co to jest stan surowy otwarty, to dobrze trafiłeś! W tym artykule postaram się wyjaśnić, czym jest ten stan i dlaczego warto zastanowić się nad jego wyborem.
Dom w stanie surowym otwartym to budynek, który ma ściany nośne i stropy, ale nie jest wykończony. Ściany mogą być tymczasowo pokryte, a dom nie ma okien, drzwi ani instalacji.
Ile za stan surowy otwarty?
W przypadku prostych brył wielkości 150 m2 i dachu dwuspadowego, koszt zamknięcia etapu budowy do stanu surowego otwartego powinien wynosić około 100 tysięcy złotych. To stanowi często 30-40% całej inwestycji.
Jakie materiały na stan surowy otwarty?
Surowy otwarty to konstrukcja, w której przestrzeń między bloczkami jest wypełniona materiałem izolacyjnym, a nie muruje się je. Najpopularniejszym rozwiązaniem są stropy gęstożebrowe, ale znane są też inne technologie wykorzystujące np. prefabrykowane płyty z betonu. Do ich wykonania niezbędne są specjalne pustaki keramzytobetonowe lub betonowe oraz belki nośne, z których budowana jest konstrukcja podtrzymująca bloczki.
Co robić po stanie surowym otwartym?
Po zakończeniu tego etapu budowy domu są już gotowe ściany, stropy, kominy oraz wylewane schody. Konstrukcja i pokrycie dachu mogą być już docelowe lub tymczasowe (np. papa na deskowaniu), ale w każdym razie będzie to podkład dachowy.
Jaka jest różnica pomiędzy stanem surowym otwartym a zamkniętym?
W jakim stopniu wpływa to na komfort użytkowania domu?
Stan surowy zamknięty oznacza, że dom ma już zamontowane okna, drzwi zewnętrzne oraz ustawione ścianki działowe w docelowych lokalizacjach. W przeciwieństwie do stanu surowego otwartego, budynek jest w tym przypadku całkowicie zamknięty i gotowy do instalacji. Stan surowy otwarty natomiast oznacza, że budynek nie jest wykończony i nie ma instalacji – jest to tylko konstrukcja i dach.
Jak długo może stać dom w stanie surowym?
Zgromadzenie wszelkich materiałów budowlanych, a także ich dostosowanie do planu i projektu budowlanego może potrwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Jednak średnio czas ten wynosi 3-4 miesiące. Potem niezbędne jest już tylko uzupełnienie instalacji sanitarnych i elektrycznych oraz podłączenie do nich dostarczanej wody i prądu. Najlepiej więc, aby dom stał w stanie surowym zamkniętym na sezon zimowy – będzie wtedy bezpieczniejszy.
Czy oplaca się budowac dom w 2022?
Dom parterowy z poddaszem użytkowym o łącznej powierzchni użytkowej do 70 m2 może kosztować Cię nie więcej niż 200 tysięcy złotych i to w stanie deweloperskim. Ciężko w tej cenie jest wybudować dom w technologii tradycyjnej, dlatego, jeśli planowałeś budowę domu w 2022, nie rezygnuj z tych planów.
Rozpocznij swoje poszukiwania działki już teraz – im szybciej ją znajdziesz, tym lepiej. Zdecydowana większość gruntów pod budownictwo jednorodzinne sprzedawana jest na kUPNO-sprzedaż bezpośrednie przez ich właścicieli lub firmy pośredniczące. Cena zakupu dla małego domu o powierzchni okolo 100 -120 m2 to około 80-100 tys/grunt (1 ar = 100 m2).
Ile bierze murarz za wybudowanie domu 2022?
Cena jest taka sama jak poprzednio, czyli prawie 9 600 zł. Wynagrodzenie murarza to kolejne 9 300 zł.